Transparency International ČR: Vláda ve stavu nouze navrhuje novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která otevírá dveře miliardovým škodám a ohrožuje bezpečnost ČR

Vláda Andreje Babiše (ANO) navrhuje ve stavu legislativní nouze změnit zákon o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ). Návrh se týká tzv. jednacích řízení bez uveřejnění (JŘBU) a je pouze krátce odůvodněn tím, že v souvislosti s šířením onemocnění SARS CoV-2 je třeba administrativně náročný a zdlouhavý proces nákupů zrychlit, protože převažuje veřejný zájem na rychlém plnění veřejné zakázky. Transparency International (TI) upozorňuje na rizika tohoto vládního postupu.

Současný návrh je projednáván ve spěchu a bez potřebné diskuse nad efektivitou a riziky navržených opatření. Vláda v pondělí 11. května 2020 schválila návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek. Zarážející je, že materiál k jeho projednání byl nestandardně zveřejněn ve stejný den a projednávání tohoto bodu neměla vláda vůbec na programu.

A ještě v ten den rozhodl na návrh vlády předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), že návrh bude projednán ve zkráceném jednání. Poslanecká sněmovna by se jím tak měla zabývat už zítra, a to ve středu 13. května.

„Rychlé nákupy ochranných prostředků proti šíření koronaviru jsou bezesporu potřebné, nicméně jakékoliv polevování v dodržování zásad pro zadávání veřejných zakázek nesmí být jen výmluvou pro nekontrolované utrácení veřejných prostředků,“ vysvětluje Jan Dupák, právník TI.

V praxi se ukazuje, že ministerstva a další zadavatelé tyto procesy nezvládají ani odborně, kdy veřejné prostředky plynuly podezřelým společnostem v daňových rájích nebo nespolehlivým dodavatelům, na což jsme vládu také upozornili naším otevřeným dopisem.

Celou tiskovou zprávu naleznete na webu TI ČR.