Rok od převratu v Myanmaru stále chybí efektivní mezinárodní sankce proti vojenské juntě
V úterý 1. února uplynul přesně na den jeden rok od násilného převratu v Myanmaru. Jak se k puči staví Česká republika a Evropské unie? Na co je potřeba se zaměřit po roce konfliktu? A jakou roli sehrává v této jihovýchodoasijské zemi právě TI? Přečtěte si komentář Ondřeje Cakla, našeho vedoucího myanmarské agendy, a dozvíte se více.
Delia Ferreira Rubio: Naším hlavním cílem je dohled nad těmi, kdo drží moc
Delia Ferreira Rubio je od roku 2017 předsedkyní globální Správní rady Transparency International (TI). Má zkušenosti jak s vedením celosvětové sítě TI, tak i s koordinací národní pobočky, konkrétně v její domovině – Argentině. Proto v dalším ze série rozhovorů s osobnostmi z naší protikorupční sítě vyzpovídala kolegyně Františka Rohlíčková právě ji. Jaké to tedy je být tváří celosvětové a prestižní nevládní organizace a jak se nejlépe postavit korupci v 21. století?
Korupční imunologie
V online mini-seriálu “Korupční imunologie”, který běží na našich sociálních sítích, jsme se pustili do pěti vybraných protikorupčních témat. Seriál jsme odstartovali v prosinci prvním dílem o korupci. Další epizody se pak věnují střetu zájmů, whistleblowingu, lobbingu a seriál uzavíráme daňovými ráji. Ke každému dílu vznikla trojice materiálů – podcast Stošestka, video a článek.
Všechny výstupy najdete na webu TI a na našem Youtube.
Česko si stále neví rady s korupcí, ukazuje nejnovější Index vnímání korupce.
Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) v Berlíně zveřejnil aktuální globální „Index vnímání korupce“ za rok 2021 (Corruption Perceptions Index – CPI). Česká republika získala stejně jako v loňském roce 54 bodů ze 100 možných a zůstala také na totožné 49. příčce, o kterou se tentokrát dělí s Maltou a Mauriciem. Průměr Evropské unie, třetím rokem 64 bodů, zůstává nadále v propastném nedohlednu.