Transatlantické vztahy v krizi?

Zveme Vás na veřejnou debatu o nejnovějším vývoji transatlantických vztahů a o pozici, kterou by měla ve vypjaté atmosféře zaujmout Česká republika.

Ve druhé polovině května se v Bruselu uskutečnilo dlouho očekávané setkání hlav států NATO, na kterém se evropští lídři poprvé setkali s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání pokračovalo na summitu G7, který byl prvním také pro britskou premiérku Theresu Mayovou i nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Německá kancléřka Angela Merkelová po svém návratu do Německa konstatovala, že Evropa se už nemůže spoléhat na Spojené státy a Velkou Británii, což její ministr zahraničí dokreslil slovy o „Západu, který se v těchto dnech zmenšil“.

Jedná se o skutečnou krizi transatlantických vztahů nebo jen součást německé předvolební kampaně? Měli bychom přijmout roli Německa jako mluvčího EU v transatlantickém dialogu?

Rozchází se informování o setkání NATO v důrazu na Trumpovy přešlapy s reálným průběhem, který mnozí popisují jako potvrzeni jednoty Aliance včetně klíčové vazby s USA?

Jak by se měla zachovat Česká republika? Uvědomujeme si, že mezinárodní řád, ve kterém jsme došli k nebývalé stabilitě, bezpečnosti a prosperitě, je v ohrožení? Co jsme ochotni udělat pro jeho udržení?

Řečníci:
  • Ivan Gabal, člen sněmovního Výboru pro obranu
  • Michal Kořan, zástupce ředitele Aspen Institute Central Europe, který se bezpečnostní problematice dlouhodobě věnuje
  • zástupce Ministerstva obrany (bude upřesněno)

Moderátorka:

  • Vlaďka Votavová, ředitelka AMO

DATUM A ČAS
úterý, 6. června 2017
18:00-19:30
MÍSTO
Evropský dům,, Jungmannova 24, Praha

REGISTRACE