Od začátku měsíce naši výzkumníci a výzkumnice v médích komentovali americké prezidentské volby a grilování eurokomisařů před výbory Evropského parlamentu, kterým prošel i český kandidát Jozef Síkela. Tématem byla také probíhající konference o změně klimatu COP 29.
V uplynulých dvou týdnech jsme také uspořádali několik debat. Zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk se studenty ze spolku JDI z VŠE a The Polish Forum of Young Diplomats mluvil o 20 letech Česka a Polska v EU. Téma členství v EU se probíralo i na regionálních debatách Café Evropa v Hranicích a Litoměřicích. Další debaty se zaměřily na výsledky voleb v Gruzii a Moldavsku a na dopad rozšíření EU na demokracii.
V polovině listopadu proběhla dvoudenní konference Transatlantic Policy Forum. Odborníci se sešli k diskuzi v Černínském paláci, kde mluvili naoříklad o poválečné obnově Ukrajiny, jejím vstupu do Evropské unie a také o transatlantických vztazích. Konferenci předcházely večerní debaty Transatlantic Evening Talks o utváření vztahů mezi Evropou a severní Amerikou a také diskuze v Americkém centru k supervolebnímu roku ve světě a jeho vlivu na integritu voleb.
Jak se žije v Bruselu novým asistentům europoslanců? Co musí během pracovního dne zařídit? O tom v novém díle pocastu Café Evropa mluví moderátorka Jolana Humpálová s Markétou Plesníkovou a Adamem Trunečkou, kteří se podělili o své zkušenosti z prvního čtvrt roku v roli asistentů v Evropském parlamentu.
Na našich stránkách vyšlo také několik nových publikací. Výzkumníci a výzkumnice se zabývali transatlantickou spoluprací nebo receptem na konkurenceschopnou Evropskou unii.
TAPF | Transatlantic Evening Talks a Transatlantic Policy Forum
Dvoudenní konference Transatlantic Policy Forum, kterou pořádal Institut EUROPEUM ve spolupráci s Atlantic Council, Visegrad Fund a Americkou ambasádou v Praze, se konala v Praze 14. a 15. listopadu. Hosté z Česka i zahraničí se v Černínském paláci zabývali několika tématy, mezi nimi například pomocí Ukrajině při poválečné obnově a jejím budoucím připojení se k Evropské Unii. Odborníci diskutovali také o vlivu výsledků amerických prezidentských voleb na transatlantické vztahy s Evropskou unií, ale také vztahy USA s Čínou, kolektivní bezpečnosti a roli mezinárodního obchodu při budování vzájemných vztahů.
Hlavním diskuzím TAPFu předcházela série pěti večerních debat Transatlantic Evening Talks, kde si účastníci mohli rozšířit své znalosti o transatlantických vztazích během diskuzí s odborníky a získat tak vhled do složité dynamiky, která utváří vztahy mezi Evropou a Severní Amerikou.
Transatlantic Policy Forum, je přední uzavřená politická konference ve střední Evropě, kterou sedmým rokem pořádá Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.
Debata: Demokracie v akci – jak se odrazí supervolební rok v integritě voleb
Transatlantic Policy Forum ve čtvrtek 14. listopadu v Americkém centru otevřela debata o „supervolebním roku“. Volby se letos konaly nejen do Evropského parlamentu, ale i v klíčových regionech, jako je Tchaj-wan, Spojené království, Spojené státy, Indonésie a Indie.
Pozvání přijaly vedoucí výzkumná pracovnice Globsec Katarína Klingová, nerezidentní vedoucí pracovnice Atlantic Council Rachel Rizzo a specialistka pro vládní záležitosti Microsoft Victoria Sarmiento Herrero.
Debata: Volby v Moldavsku a Gruzii – jaké důsledky mají pro EU a NATO?
Nedávné volby v Moldavsku a Gruzii mají nejen zásadní místní dopady, ale mohou výrazně ovlivnit vztahy obou zemí s Evropskou unií a NATO. Pozvání na debatu, která se konala ve středu 13. listopadu v prostoru pražského Freeventu na Letné, přijali Kateřina Fuksová a Adrian Brisku z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy. Z University of Warsaw dorazil Tomasz Krzysztof Zduńczyk.
Důležitou otázkou debaty bylo nejen jakým směrem se budou země ubírat, ale také jak toto směřování ovlivní evropskou a světovou bezpečnost.
Debata: Dopad na rozšíření EU a demokracii – případové studie z médií V4
Ve středu 13. listopadu proběhla debata na rozšíření EU a demokracii v Praze. Debata shrnovala studii ze čtyř zemí, které se zaměřují na mainstreamová média V4.
Hosty byli viceprezidentka Nadace Res Publica Magda Jakubowska, výzkumná pracovnice Slovenské asociace pro zahraniční politiku Miroslava Pisklová a hostující pracovnice German Marshall Fund of the United States Dorka Takácsy. Debatu moderoval projektový koordinátor a analytik Institutu EUROPEUM Oszkár Roginer-Hofmeister.
Debata: Ohlédnutí se za 20 lety v EU
V pátek 8. listopadu debatoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk se studenty ze spolku Junior Diplomat Iniciative z VŠE a The Polish Forum of Young Diplomats (Forum Młodych Dyplomatów) z Polska.
Během diskuze účastníci porovnávali zkušenosti členství Česka a Polska v Evropské unii a řešila se také politická situace v Polsku a její vliv na vnímání EU polskými občany.
Komentovaný stream grilování Jozefa Síkely v Evropském parlamentu
Ve středu 6. listopadu Institut EUROPEUM ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR uspořádal komentovaný stream slyšení českého kandidáta na eurokomisaře Jozefa Síkely. V budově Zažijte Evropu na Národní 10 jsme zhlédli jeho úvodní slovo před výborem v Evropském parlamentu a následně zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk komentoval jeho vizi pro portfolio Mezinárodní partnerství a Global Gateway a také první kolo dotazů z řad europoslanců.
Regionální debaty Café Evropa
V rámci série regionálních debat Café Evropa jsme 5. listopadu zamířili do Hranic a 9. listopadu do Litoměřic.
Obě debaty se zaměřovaly na téma 20 let v EU. Bývalý zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Viktor Daněk a bývalá stálá představitelka při EU Milena Vicenová v Hranicích probrali téma migrace, situaci na Slovensku a v Maďarsku , a (ne)komunikaci dění v EU českým občanům ze strany politiků.
Debata v Litoměřicích se konala ve spolupráci s Evropským parlamentem mládeže. Diskutovalo se o volebním právu od 16 let, zavedení eura a zájmech českých občanů o evropská témata. Pozvání přijal Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu EUROPEUM, Hana Martínková, poradkyně předsedy Senátu Parlamentu ČR a Eliška Tomalová, studentka z Katedry evropských studií Univerzity Karlovy.
V rámci projektu Café Evropa chystáme další diskuze – 19. listopadu ve Starém Plzenci nebo 21. listopadu ve Žďáru nad Sázavou. Více informací najdete zde.
Podcast Café Evropa
Jak se v Bruselu žije asistentům nových europoslanců? O tom v novém díle Café Evropa mluví Jolana Humpálová s Adamem Trunečkou a Markétou Plesníkovou. Oba mají za sebou čtvrt roku v týmech nových europoslanců – jak se cítí v takzvané „EU bublině“? Co musí během běžného pracovního dne zařídit? Jaké úkoly dostávají?
Nový díl je k dispozici na Spotify a Youtube!
Nové publikace
Policy Paper: Transatlantic transitions: Strategies for 2025 and Beyond
Dokument „Transatlantic Policy Forum 2024 Backgrounder“ nastiňuje klíčové strategické výzvy a politické směry pro transatlantické vztahy v době, kdy se v USA blíží prezidentské volby. Zabývá se očekávanými otázkami transatlantické spolupráce, včetně rozšíření NATO a EU, reakce na válku na Ukrajině, bezpečnosti ve střední a východní Evropě a rostoucího geopolitického napětí s Čínou.
Publikace zdůrazňuje, že je třeba, aby USA a Evropa posílily spojenectví a čelily tak výzvám, jako je ohrožení integrity voleb, multipolární obchodní systém a autoritářské vlivy.
Celý report si přečtěte zde.
Policy Paper: Obchod, peníze, moc: Recept na ekologickou a konkurenceschopnou Evropu?
Evropa stojí na křižovatce a musí se orientovat ve složitém prostředí, kde se kříží hospodářská konkurenceschopnost, energetická bezpečnost a klimatické cíle. EU, která byla v minulosti zastáncem otevřeného obchodu, nyní čelí rostoucímu tlaku v důsledku vysokých nákladů na energii, závislosti na surovinách a konkurence v oblasti čistých technologií.
Středoevropské země, jako je Česko, hrají v tomto úsilí klíčovou roli, neboť prosazují otevřené trhy a zároveň se potýkají s ekonomickou a energetickou závislostí a zranitelností.
Celý report si přečtěte zde.
Report: Závan změny? Role střední Evropy a příští politický cyklus EU
S tím, jak EU vstupuje do dalšího politického cyklu, se zdá, že se role středoevropských zemí v rámci bloku zrychluje. Nejenže Polsko, Česko nebo Slovinsko získaly ambiciózní portfolia komisařů, ale region hraje důležitou roli také při podpoře Ukrajiny a v širším smyslu při formování politických priorit EU pro příští funkční období.
Debata pořádáná bruselskou kanceláří Institutu EUROPEUM shrnula nejnovější vývoj na úrovni EU a zabývala se současným maďarským a nadcházejícím polským předsednictvím EU a jejich možnými dopady na Unii.
Přečtěte si celý report zde.