TOP5 zpráv z únorového Běloruska

Šest měsíců odporu

Devátého února uběhl půlrok od prezidentských voleb a začátku protestů. Lukašenko neprojevuje žádnou ochotu udělat jakékoliv ústupky a zdá se, že jeho pozice je zase o něco silnější. Tlak na odpůrce režimu pokračuje a jen sílí, protesty zdánlivě utichly, ale zcela je potlačit, se nedaří. Opozice počítá s jarní vlnou protestních aktivit a jako datum jejich spuštění se uvádí Den svobody, tedy 25. března.

Nátlak na novináře a aktivisty

Šestnáctého února zahájila policie zásahy a domovní prohlídky u nezávislých novinářů a členů hned několika organizací, včetně Běloruské asociace novinářů a Lidskoprávního centra Vjasna. Z kanceláří a domácností odnášeli policisté počítače, mobilní telefony a bankovní karty, novináři a aktivisté byli podrobeni výslechům. Policie podezírá aktivisty, novináře a odboráře z účasti na financování protestů.

Sjezd Lukašenkových delegátů

Na únor svolané Všeběloruské lidové shromáždění mělo posílit zdání o vyřešení politické situace a projednávání politických reforem v Bělorusku. Sjelo se na něj 2700 delegátů, přičemž se traduje, že úředníci a zaměstnanci státních podniků se ho pod nátlakem seshora museli zúčastnit. Lukašenko na akci vystoupil se čtyřhodinovým projevem a oznámil změny v ústavě, o kterých by se mělo hlasovat v referendu začátkem příštího roku.

Lukašenkova cesta do Soči

Alexandr Lukašenko vyrazil do Soči, kde jednal s Vladimírem Putinem. Cílem této cesty bylo podle médií získat další část úvěru na jadernou elektrárnu v Astravci. Velkou neznámou však zůstává, co Lukašenko nabídl na oplátku. Jednalo se také o možnostech výroby vakcíny Sputnik V na území Běloruska, která by měla být podle Lukašenkových slov zahájena v březnu.

Dva roky vězení za stream

Dvě novinářky nezávislé televizní stanice Belsat Darja Čulcova a Kacjaryna Andrejeva byly odsouzeny ke dvěma rokům vězení. Soudkyně je uznala vinnými z koordinace protestů. K činu mělo dojít během živého vysílání, které novinářky vedly z pietní akce po smrti Ramana Bandarenky, jednatřicetiletého aktivisty, který podlehl zraněním po surovém zbití příslušníky policejních složek.