TOP5 zpráv z červencového Běloruska

Ani Putin, ani NATO, obhajuje Lukašenko nutnost odvodového zákona

Pod petici proti novému návrhu odvodového zákona podepsalo více než 10 000 lidí. Aleksandr Lukašenko na to reagoval obhajobou tzv. Běloruské třetí cesty. Bělorusko nemá spoléhat ani na Rusko ani na NATO, protože by se stalo jen pouhou loutkou. Národní suverenita je podle něj nezbytnou hodnotou. Diskutovat, zda se Bělorusko stane součástí Ruska, podle něj naprosto nedává smysl. Tak se vyjádřil i začátkem července na schůzce s Grigory Rapotou, sekretářem Svazu Ruska a Běloruska. Právě otázky integrace jsou posledního půl roku neustávajícím jablkem sváru mezi představiteli obou zemí a neustále jsou předmětem jednání o ekonomických dohodách (např. stále neukončeného vyjednávání o ruské dodávky plynu). Součástí Lukašenkovy strategie Třetí cesty jsou také jeho návrhy, aby se mírová jednání mezi Ruskem, Ukrajinou, Spojenými státy, Německem a Francií odehrála v Minsku – na nezávislé půdě, jak zdůrazňuje.  Lukašenkovu ideologii národní suverenity podrobněji popisuje běloruský novinář Arťom Shraibman v textu The House That Lukashenko Built: The Foundation, Evolution and Future of the Belarusian Regime (online zde). 

Viktar Paulau odsouzen k trestu smrti

30. července byl ve Vitebsku odsouzen padesátiletý Viktar Paulau k trestu smrti za zavraždění a okradení dvou důchodců. Obžaloba také zdůraznila, že nejde o jeho první vraždu. V tomto roce jde už o druhý případ trestu smrti (v roce 2018 byli k popravě odsouzeni celkem čtyři lidé). Bělorusko stále zůstává poslední evropskou zemí s trestem smrti, za což je na mezinárodní scéně často kritizováno. Podrobnější zprávu o trestu smrti v Bělorusku a jeho kritice najdete na webových stránkách Amnesty International či běloruské lidskoprávní organizace Viasna.

Anarchista Dmitrij Paliyenka dále obžalováván

Podle dopisu, který své advokátce poslal z vazby Zmitser Paliyenka, čelí nyní dalším dvěma obviněním (za grafitti v Kurapatech a za urážku ministra vnitra Ihara Šunieviče). Podle Amnesty International je anarchista Paliyenka vězněm svědomí.

Půjčky EIB budou podmíněny reformou

Evropská Investiční banka začala požadovat po Bělorusku ekonomické reformy (po kterých volá mnoho běloruských ekonomů). “Lukašenko si půjčuje peníze na reformy, které nemá v úmyslu provést,” obhajuje svou budoucí tvrdší politiku.

Šikana aktivistů v Kuropatech

Během července se v Kuropatech odehrálo několik protestů proti výletní restauraci , která vznikla několik set metrů od místa, kde jsou v masovém hrobě pochovány oběti Velkého teroru. Státní představitelé se ovšem nejsou ochotni se sovětskou minulostí vyrovnávat a “aktivisté paměti” proto často čelí represím. 4. července byli zadrženi čtyři aktivisté z Mladé Fronty a odsouzeni k poměrně vysokým pokutám za výtržnictví a neuposlechnutí policie. V polovině července byli pokutováni další dva aktivisté. Obsáhlejší článek o kuropatské kauze najdete například zde.