TOP 5 zpráv ze zářijového Běloruska

Vysoké tresty pro Kalesnikavovou a Znaka

Čelní představitelka běloruského protilukašenkovského protestu Maryja Kalesnikavová a právník štábu Viktara Babaryky Maksim Znak byli odsouzeni k vysokým trestům vězení.  Kalesnikavová má strávit za mřížemi jedenáct let, Znak deset. Byli uznáni vinnými mimo jiné ze spiknutí za účelem převzetí moci. EU rozsudek odsoudila a vyzvala k propuštění politických vězňů, kterých bylo ke konci září kolem 700.

Nouzový stav na polsko-běloruské hranici

Z důvodu prohloubení migrační krize a zvýšení přílivu migrantů z Blízkého Východu a Afriky ke svým hranicím vyhlásilo Polsko začátkem září nouzový stav na hranicích s Běloruskem. Se stejným problémem se potýkají i další dvě země sousedící z Běloruskem, Litva a Lotyšsko, které aktuálně řeší možnosti lepšího zajištění hranic. Pomoc jim nabídly i další evropské země včetně České republiky.

Obrovská vojenská cvičení

Bělorusku a Rusku v září proběhla rozsáhlá vojenská cvičení Západ 2021. Účastnilo se jich na 200 tisíc vojáků a část manévrů se odehrávala v bezprostřední blízkosti západních hranic Běloruska. Cílem je mimo jiné i doložit schopnost Ruska vstoupit do boje na běloruském území v případě vojenského konfliktu.

Integrace s Ruskem

V září proběhla další v řadě jednání mezi Putinem a Lukašenkem na téma integrace obou států. Podle oficiálního vyjádření se lídři dohodli na 28 integračních programech, jednali o sjednocení obranného prostoru a energetického trhu.

Oběti při zásahu KGB

Během razie běloruského KGB v bytě minského IT analytika Andreje Zelcera došlo k přestřelce, která si vyžádala dvě oběti – majitele bytu a příslušníka bezpečnostních složek. Přestože akci natáčela jak zasahující jednotka, tak samotný Zelcer, není jasné, jak k tragédii došlo. Zelcerova manželka je zadržena pro podezření ze spolupachatelství.