Zástupci režimu na udílení Nobelových cen
Poté co se Nobelův výbor rozhodl pozvat na slavnostní udílení cen zástupce ruského, běloruského a iránského státu, stal se terčem kritiky ze strany švédských politiků. Následně své rozhodnutí změnil a pozvání diplomatům zrušil. Běloruskou demokratickou veřejnost celá situace nenechala v klidu i kvůli tomu, že loni Nobelovu cenu míru získal právě Bělorus Ales Bjaljacki.
Zrušení možnosti výměny dokladů na konzulátech
Pátého září nabyl platnosti Lukašenkův výnos, kterým se ruší poskytování některých úředních úkonů zastupitelskými úřady. Týká se to zejména výměny pasů, která je odteď možná pouze v přítomnosti žadatele na území Běloruska, ale i vyřízení dalších matričních a jiných dokladů, apostilace vysokoškolských diplomů apod.
Soud s účastníkem politických vražd
Švýcarský soud vynesl osvobozující rozsudek ve věci Bělorusa Juryje Harauského, který se přiznal, že se jako příslušník zvláštní policejní jednotky později nazvané „eskadra smrti“ podílel na „shora“ nařízeném únosu a přihlížel k vraždě opozičních politiků z roku 1999. Z Běloruska uprchl v roce 2018 a po roce se svou výpovědí vystoupil v médiích.
Zákaz dronů
Bělorusové, kteří vlastní drony, mají půl roku na to, aby se jich zbavili. Vyplývá to z čerstvě schváleného předpisu, který zakazuje fyzickým osobám mít v držení bezpilotní letouny a omezuje tuto možnost i pro právnické osoby. Až na omezený okruh oprávněných subjektů odteď v Bělorusku nikdo nesmí drony dovážet ani vyrábět.
Nepovolená cesta ukrajinských dětí do Běloruska
Padesátka dětí z Doněcké, Luhanské a Záporožské oblasti Ukrajiny – z Ruskem okupovaných území – byla vyvezena na území Běloruska. Cesta je prezentována jako ozdravná, v programu ale děti měly také návštěvu hokejového zápasu Lukašenkova týmu a další ideologicky laděné akce, které běloruská propaganda následně využívala pro vlastní účely.