TOP 5 zpráv ze srpnového Běloruska

Úprk olympijské běžkyně

Po kritickém vyjádření na adresu běloruských olympijských funkcionářů zveřejněném na sociální síti běžkyně Kryscina Cimanouská zažila rychlý sled dramatických událostí – nejdříve se ji šéfové olympijského týmu pokusili donucením odvézt z Tokia zpátky do Běloruska, do toho ale zasáhla japonská policie, kterou sportovkyně oslovila přímo na letišti. Než se situace vyjasnila, strávila Cimanouská nějakou dobu na bezpečném místě v blízkosti letiště a nakonec odletěla do Polska, které jí poskytlo vstupní vízum a kde následně získala také možnost pokračovat ve sportovní kariéře.

Smrt aktivisty v Kyjevě

Začátkem srpna v Kyjevě zmizel zdejší běloruský aktivista a šéf organizace Běloruský dům na Ukrajině Vital Šyšov. Další den byl nalezen oběšený v kyjevském lesoparku. Jeho přátelé a kolegové vylučují možnost sebevraždy a poukazují na to, že aktivně pomáhal Bělorusům, kteří prchají na Ukrajinu před pronásledováním Lukašenkova režimu.

Litevci vracejí migranty

Litva začala vracet do Běloruska migranty ze třetích zemí, kteří se snaží touto cestou a zřejmě za pomoci běloruských úřadů a pohraničních složek dostat do Evropské unie. Lukašenko na to reagoval rozkazem k těsnějšímu uzavření hranic, aby se uprchlíci nemohli vrátit  zpět.  Se stejným problémem na hranicích s Běloruskem se nově potýká také Polsko a Lotyšsko. Vlády posílají na výpomoc pohraničním strážím armádní složky a migrační krize se rychle mění v krizi politickou.

Soud s Kalesnikavou a Znakem

Začal soudní proces s lídryní štábu Viktara Babaryky Maryjou Kalesnikavou a právníkem Maksimem Znakem, kteří byli uvěznění  v září loňského roku. Hrozí jim 12 let za mřížemi. Soud probíhá za zavřenými dveřmi a tak nikdo, kromě novinářů státních médií, se ho nemůže účastnit. Do soudní síně nebyli vpuštěni ani příbuzní obalovaných.

Rok od voleb

Devátého srpna uběhl rok od prezidentských voleb. Plošné falšování výsledků a násilí vůči voličům, které následovalo, zapříčinilo protest nevídaný svým rozsahem, který se  tentokrát nesoustředil jen v hlavním městě, ale odrážel nesouhlas a pobouření po celé zemi. Nálada ve společnosti byla tak jednoznačná, že málokdo by si troufl na pesimistické prognózy. Rok po volbách jsou v běloruských věznicích stovky politických vězňů, tisíce lidí včetně faktické vítězky voleb Svjatlany Cichanouské museli utéct do zahraničí a nálada ve společnosti je depresivnější než kdy předtím.