Top 5 zpráv ze srpnového Běloruska

Litva uzavírá hraniční přechody

Litevské úřady uzavřely dva hraniční přechody na běloruských hranicích s platností od 18. srpna. Z celkového počtu šesti přechodů tak otevřené zůstávají čtyři, přičemž litevská ministryně vnitra Agne Bilotaite oznámila, že se uvažuje o uzavření dalších dvou. O dalším postupu chce jednat s partnery z Polska a Lotyšska.

Nejistá budoucnost wagnerovců v Bělorusku

V srpnu přítomnost Prigožinovy soukromé armády v Bělorusku získalo právní formu – byla zaregistrovaná jako vzdělávací organizace. Po smrti šéfa je její postavení nejisté a objevují se protichůdné informace o tom, co se v táboře a kolem něj děje. Podle satelitních záběrů se ale část ubytovacích kapacit demontuje.

Ideologické škrty ve školní četbě

Státní zastupitelství v Minsku zařadilo dvě básně klasika běloruské literatury z 19. století Vincenta Dunina-Marcinkeviče mezi extremistické. Není však jediným autorem, který režimu vadí. Ze školních programů mizí díla jak klasiků, tak současných spisovatelů, která jsou spojená s tématem národní emancipace, obzvlášť historického vymezení vůči Rusku.

Polsko posiluje ochranu hranic

Polská armáda dodatečně pošle k běloruským hranicím deset tisíc vojáků. Reaguje tak na čím dál komplikovanější situaci, která souvisí jednak s další vlnou migrace ze třetích zemí podporovanou běloruským režimem, jednak s aktivitami wagnerovců a běloruských ozbrojených složek poblíž hranic.

Pokračující tlak na politické vězně

Počet politických vězňů v Bělorusku dál roste. Na konci srpna dosáhl 1496 lidí, nejsou výjimkou ani případy, kdy jsou odpůrci režimu souzeni opakovaně těsně před uplynutím původního vězeňského trestu a zůstávají ve věznicích do odpykání dalšího. Zprávy od Marie Kalesnikavové, Sjarheje Cichanouského a dalších nepřicházejí již řadu měsíců.

Přílohy