TOP 5 zpráv z říjnového Běloruska

Likvidace soukromých škol

Začátkem října téměř všem soukromým středním a základním školám v Bělorusku byla pozastavena činnost, oficiálně za účelem přelicencování. Většina z nich už své brány neotevřela. Rodiče žáků dostali důrazné doporučení, aby poslali své děti do státních škol.  Státní média uvádějí, že ke konci října kolem 90 % žáků a studentů soukromých škol již navštěvovali státní zařízení.

Zákaz zdražování

Šestého října Lukašenko svým výnosem plošně zakázal růst cen v celém Bělorusku, což vyvolalo velkou paniku mezi obchodníky, dovozci  a výrobci. Za porušení tohoto rozhodnutí během dalších 14 dní bylo zahájeno 34 trestních řízení. Mnozí podnikatelé se tak ocitli v situaci volby mezi zavřením obchodů a riskem trestního stíhání. Později vláda zákaz zmírnila a zavedla pravidla pro regulaci cen pro jednotlivé kategorie zboží.

Rozsudek v kauze Mikalaje Autuchoviče

Rozhodnutím soudu 69letý politický aktivista a podnikatel Mikalaj Autuchovič má strávit ve vězení 25 let za založení zločinecké skupiny, vlastizradu a terorizmus. Dalších 11 figurantů kauzy dostalo tresty ve výši 2,5 až 20 let. Autuchovič má dlouhou historii konfrontace s Lukašenkem a kvůli svým občanským postojům je ve vězení již potřetí.

Nobelova cena pro Bjaljackého

Vzácnou radostnou událostí se stalo říjnové udělení Nobelovy ceny za mír vězněnému zakladateli lidskoprávního centra Vjasna Alesi Bjaljackému, který ji získal spolu s ukrajinskými a ruskými kolegy z organizací Centrum občanských svobod a Memoriál. Bjaljacký byl v minulosti navržen na tuto cenu několikrát, a přesto letošní rozhodnutí Nobelova výboru bylo velkým překvapením.

Další posílení vojenské spolupráce

Lukašenko a Putin se dohodli na vzniku regionálního uskupení vojsk. Údajně má zajistit obranu v případě agrese ze strany NATO, včetně jaderného útoku, který Lukašenko považuje za reálnou hrozbu. V rámci tohoto paktu se do Běloruska začaly přesouvat další vojenské síly z Ruska, včetně techniky, několik tisíc ruských vojáků se trvale zdržuje poblíž bělorusko-ukrajinské hranice.