TOP 5 zpráv z prosincového Běloruska

Pátý balík sankcí

Začátkem prosince byl oznámen další balík sankcí proti běloruskému režimu. Staly se reakcí na migrační krizi, kterou Lukašenkův aparát a s ním spřízněné společnosti spustily na hranici Běloruska a EU. Pátý balík sankcí uvalených Spojenými státy, EU, Kanadou a Velkou Británií se týkají 11 společností a 17 osob, včetně prominentních soudců a propagandistů, letecké společnosti Belavia a cestovních kanceláří, které se podílely na přepravě migrantů.

Vyhoštění fotbalového funkcionáře

Předseda běloruské fotbalové asociace Uladzimir Bazanav, kterého na přelomu listopadu a prosince kvůli neplatným cestovním dokladům zadržela opavská policie, byl z České republiky vyhoštěn. Pro politický tlak na sportovce a podporu běloruského režimu je totiž zařazen na sankční seznamy. I přesto se mu ale podařilo získat maďarské schengenské vízum.

Výpověď letového dispečera

Běloruský letový dispečer, který v květnu loňského roku komunikoval s piloty letadla Ryanair mířícího do Vilniusu a přiměl je k přistání v Minsku, vzápětí po události z Běloruska utekl. Nyní spolupracuje s polskými vyšetřovateli a mimo jiné např. vypověděl, že celou akci řídil důstojník běloruské KGB, který byl osobně přítomen na dispečinku a průběh akce telefonicky koordinoval se svým nadřízeným.

Rozsudek v kauzách Sjarheje Cichanouského a anarchistů

PProsinec přinesl rekordní rozsudky. V kauze Cichanouský kromě samotného blogera, který byl odsouzen k 18 letům vězení, padly rozsudky 14 až 16 let také pro novináře Ihara Losika, politika Mikolu Statkeviče, Uladzimira Cyhanoviče, Arcjoma Sakava a Dzmitryje Papova. Ještě vyšší tresty dostala tzv. Aliněvičova skupina – anarchisté Dzmitryj Dubouský, Dzmitryj Razanovič, Ihar Aliněvič a Sjarhej Ramanav – 18 až 20 let za mřížemi.

Novelizace ústavy

Koncem roku zveřejnily běloruské úřady novelu ústavy, o které se bude rozhodovat v celostátním referendu plánovaném na první čtvrtletí roku 2022. Kromě zrušení zmínky o neutralitě a nejaderném statusu Běloruska, novelizovaná ústava vkládá mnohem větší pravomoci do rukou Běloruského lidového shromáždění, sestaveného z prominentních zástupců režimu, a zajišťuje bývalému prezidentovi doživotní imunitu a místo v horní komoře parlamentu.