Lukašenkova cesta do Číny
Lukašenko se podruhé ve stejném roce vydal do Číny na jednání se Si-Ťin-pchingem, na kterém se měla probírat ekonomická spolupráce a válka na Ukrajině. V podmínkách politické a ekonomické izolace se běloruský režim snaží o upevňování vazeb s východním partnerem, Dle analytických údajů však zájem Číny o spolupráci s Běloruskem v poslední době klesá.
Potíže Běloruského Červeného kříže
Začátkem prosince Běloruská společnost Červeného kříže byla vyloučena z mateřské Mezinárodní federace. Důvodem se stala kontroverzní osoba generálního tajemníka běloruské organizace Dzmitryje Šaucova, který se o pár dní později dostal také na americký sankční seznam v souvislosti se svým angažmá v únosech ukrajinských dětí z válečné zóny.
Podmíněná účast Bělorusů (a Rusů) na olympijských hrách
MOV rozhodl, že se běloruští a ruští sportovci mohou účastnit olympijských her v Paříži v roce 2024. Startovat však budou moci za podmínky, že v minulosti nepodpořili ruskou agresi proti Ukrajině a nemají vazby na vojenské nebo policejní struktury. Povolení se týká pouze jednotlivců, kteří budou navíc soutěžit jako individuální neutrální sportovci.
Nebezpečný návrat domů
Od září Bělorusové v zahraničí přišli o možnost výměny cestovních dokladů na zastupitelských úřadech. Nejistota ohledně dalšího vývoje nutí některé z nich i přes nebezpečí represí vydat se do Běloruska pro nové doklady. Do konce prosince se tento risk nevyplatil 125 lidem, kteří byli po návratu do vlasti zadrženi.
Sankcionovaná ocel z Běloruska
Díky investigativním novinářům vyplouvají na povrch informace o obcházení sankcí uvalených na běloruský metalurgický průmysl, zejména o pokračujícím dovozu sankcionované běloruské oceli do České republiky. Ústředním článkem je společnost registrovaná v Kazachstánu a dovážející výrobky podniku Běloruský metalurgický závod.