Top 5 zpráv z listopadového Běloruska

Zakázané vlastenecké heslo

Tradiční heslo Ať žije Bělorusko! (Žyvie Bielaruś!), které pochází z básně jednoho z velikánů běloruské literatury Janky Kupaly a později se stalo heslem první Běloruské lidové republiky z roku 1918 a národního hnutí v době rozpadu Sovětského svazu, je nově v Bělorusku zakázáno a zařazeno mezi nacistické symboly. Za jeho používání teď hrozí až čtyři roky vězení.

Úmrtí Lukašenkova ministra

V listopadu nečekaně zemřel běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej (64). Oficiálně uváděným důvodem smrti je infarkt. Makej byl šéfem diplomacie posledních deset let a před rokem 2020 byl vnímán jako jedna z mála progresivních a Západu nakloněných postav v Lukašenkově okolí.

Hospitalizace Maryji Kalesnikavové

Koncem listopadu se objevily zprávy, že jedna z tváří běloruských protestů a politická vězeňkyně Maryja Kalesnikavová byla převezena do nemocnice a podstoupila operaci. Dalších několik dní jí nebylo umožněno setkat se ani s advokátem, ani s otcem, rodina se nemohla dozvědět její diagnózu a okolnosti zákroku.

Razie v Akademii věd

V Bělorusku pokračuje pronásledování lidí, kteří se před dvěma lety účastnili protestních akcí. Velký policejní zásah proběhl dokonce v běloruské Akademii věd, kde bylo zadrženo přes čtyři desítky zaměstnanců – jak za účast na protestech, tak za sledování zakázaných informačních zdrojů na internetu. Počet politických vězňů dále stoupá, v listopadu dosáhl 1447 osob.

IKEA využívá práce vězňů

Podle zjištění týmu investigativních novinářů z evropských zemí při výrobě nábytku pro společnost IKEA využívali někteří její dodavatelé práce vězňů v běloruských trestaneckých koloniích včetně zařízení pro mladistvé delikventy. Na těchto pracích se měli podílet i političtí vězni Lukašenkova režimu.