TOP 5 zpráv z lednového Běloruska

USA obvinily čtyři Bělorusy z pirátství

Prokuratura USA obvinila čtyři běloruské státní úředníky z pirátství v souvislostí s kauzou nuceného přistání letadla Ryanair v Minsku v květnu loňského roku. Viní je z toho, že donutili posádku letadla k odklonu z trasy pomocí smyšlené zprávy o bombě na palubě. Jde o dvě osoby z vedení Úřadu pro řízení letového provozu a dva důstojníky KGB.

Rusko posílá do Běloruska armádu

V lednu Rusko a Bělorusko začaly chystat rozsáhlá společná vojenská cvičení a do Běloruska se postupně přesouvala ruská vojenská technika a vojáci, jejichž počet dle USA dosahuje 30 tisíc osob. O hrozbě vypuknutí konfliktu s Ukrajinou, se kterou je spojována armádní aktivita, Lukašenko prohlásil, že válka je možná pouze v případě bezprostředního útoku na Bělorusko či Rusko.

Hackerský útok na Běloruské železnice

Skupina běloruských hackerů vyřadila z provozu některé počítačové systémy běloruského státního železničního přepravce Běloruské železnice. Cílem akce bylo ztížení přesunu ruské vojenské techniky do Běloruska. Výměnou za zprovoznění systému tato skupina kybernetických pirátů požaduje propuštění padesátky politických vězňů a odchod ruské armády z Běloruska.

Uzavřená cesta pro vývoz běloruské potaše

Hlavní partner státního podniku Belaruskali a jeden ze světových lídrů ve výrobě hnojiv, norská společnost Yara se rozhodla, že přeruší nákup potaše z Běloruska. Předcházely tomu dlouhé měsíce vyjednávání a tlaku ze strany běloruských diaspor a představitelů prodemokratických sil v zahraničí. Smlouvu o spolupráci s Belaruskali rozvázaly také Litevské dráhy a tím uzavřely pro jeho výrobky cestu na západní trhy.

Předběžná zpráva z vyšetřování odklonu letadla

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) rozeslala svým členům předběžnou zprávu z vyšetřování situace kolem nechvalně známého letu společnosti Ryanair, který místo Vilniusu skončil v Minsku údajně z důvodu bomby na palubě letadla, přičemž byl zadržen opoziční novinář Raman Pratasevič. Informaci o bombě zpráva označuje za úmyslně lživou, ke zjištění dalších okolností však chybějí údaje, které běloruská strana dosud neposkytla.