TOP 5 zpráv z lednového Běloruska

Soud s Bjaljackým a jeho spolupracovníky

Pátého ledna v Minsku začal proces s nositelem Nobelovy ceny a zakladatelem Lidskoprávního centra Vjasna Alesem Bjaljackým. Spolu s ním jsou obžalováni tři jeho spolupracovníci –Valjancin Stefanovič, Uladzimir Labkovič a Zmicer Salaujov, který je souzen v nepřítomnosti. Všem obžalovaným hrozí až 12letý vězeňský trest.

Lukašenkova návštěva Zimbabwe

Alexandr Lukašenko v lednu přijel na historicky první státní návštěvu Zimbabwe. Bělorusko otevřelo v této africké zemi svůj zastupitelský úřad a dodává jí traktory a další zemědělskou techniku. Tím se Lukašenko snaží diverzifikovat mezinárodní obchod, který byl výrazně omezen v důsledku uvalení západních sankcí

Příprava soukromé vojenské skupiny

Běloruská soukromá bezpečnostní společnost GardServis významně zvýšila počet svých příslušníku a dle slov zástupce běloruského exilového kabinetu se připravuje na zapojení do války na Ukrajině na straně Ruska. Původně privilegovaná bezpečnostní struktura by se tak údajně měla stát běloruskou obdobou ruské Vagnerovy skupiny.

Cichanouská je souzena v nepřítomnosti

V Minsku začal soud s demokratickou lídryní Svjatlanou Cichanouskou a dalšími čtyřmi prominentními prodemokratickými politiky. Všichni obžalovaní jsou od roku 2020  v zahraničí, a proto jsou souzeni v nepřítomnosti. Dle obžaloby se dopustili několika trestných činů, mimo jiné vlastizrady a vytvoření extremistické skupiny.

Legalizace digitálního pirátství

Běloruští zákonodárci fakticky zlegalizovali digitální pirátství, když schválili zákon, který umožňuje používání softwaru, ale také filmů, her nebo hudby pocházejících z „nepřátelských zemí“ bez dodržování autorských práv. Týká se to digitálních produktů, které jsou označeny jako „zásadní pro vnitřní trh“, což je poměrně vágní definice.