Top 5 zpráv z květnového Běloruska

Zmizení Viktara Babaryky

Dodnes není znám osud politika Viktara Babaryky, který byl již v dubnu převezen do nemocnice se známkami zbití. Vzápětí z nemocnice zmizel a byl zřejmě přesunut jinam, ale do věznice, kde odpykával trest, se nevrátil. Rodině ani veřejnosti se nedaří zjistit, kde se v tuto chvíli bývalý prezidentský kandidát a politický vězeň nachází.

Úmrtí politického vězně

V trestanecké kolonii zemřel Mikalaj Klimovič, bloger odsouzený k jednomu roku vězení za urážku Lukašenka. Důvodem potrestání byla satirický obrázek umístěný na sociální síti. Již před zatčením měl Klimovič závažné zdravotní problémy a podstoupil operaci srdce. Sám předpokládal, že pobyt za mřížemi se pro něj může stát fatálním. 

Pratasevič odsouzen a omilostněn

V květnu minský soud rozhodl o osmiletém trestu vězení pro novináře Ramana Prataseviče, kterého režim držel jako rukojmí a využíval ke svým účelům poslední dva roky. Pratasevič údajně spolupracoval s vyšetřovateli, a dokonce se účastnil propagandistických pořadů v televizi. Krátce po odsouzení přišla zpráva o jeho omilostnění.

Údajný přesun jaderných zbraní do Běloruska

Dle Lukašenkových slov jsou ruské jaderné zbraně již na cestě do Běloruska. Oznámil to po setkání běloruského ministra obrany Viktara Chrenina s jeho ruským protějškem Sergejem Šojguem. Převoz měl být zahájen poté co Putin podepsal výnos o rozmístění nestrategických jaderných zbraní. 

Spekulace o Lukašenkově zdraví

Po oslavách 9. května v Moskvě, kde bylo evidentní, že Lukašenko zdravotně není v pořádku, se začaly množit spekulace o závažnosti jeho nemoci. Přestože po 14denní pauze se ukázal na veřejnosti a prohlásil, že je zdráv a že šlo o banální virózu, rozpoutala se diskuze na téma, co by se v zemi dělo, kdyby náhle zemřel.