Top 5 zpráv z dubnového Běloruska

Postavení LGBT+ mimo zákon

Ve svém nařízení z dubna tohoto roku Ministerstvo kultury zařadilo „propagandu“ LGBT+ mezi pornografii, čímž otevřelo možnost pro stíhání za „netradiční orientaci“. Již v únoru státní prokuratura připravila návrh zákona o administrativní odpovědnosti za šíření „propagandy LGBT+“, který se týká také propagandy pedofilie a dobrovolné bezdětnosti.

Lukašenkovo Všeběloruské lidové shromáždění

Ve dnech 24. a 25. dubna proběhlo v Minsku Všeběloruské lidové shromáždění, které jako orgán má od roku 2022 významně posílené kompetence, včetně některých, které dřív připadaly prezidentovi. Shromáždění se účastnilo 1200 delegátů, třetinu tohoto počtu tvořili zástupci lidu, přirozeně pečlivě vybraní. Lukašenko byl zvolen předsedou tohoto orgánu s podporou 99,91 % hlasů.

Nabouraná databáze stížností KGB

Protirežimní hackerské skupině Kyberpartyzáni se podařilo stáhnout z databází běloruského KGB 40 tisíc udání a stížností podaných prostřednictvím webových stránek za posledních devět let. Sbírka obsahuje zprávy všeho druhu, od žádostí o propuštění Viktara Babaryky přes udání na známé osobnosti až k vyřizování účtů s příbuznými nebo sousedy.

Zdravotní stav Alese Bjaljackého se zhoršil

Manželka nositele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého uvedla, že má informace o zhoršení jeho zdravotního stavu ve vězení, kde odpykává již třetí rok z vyměřeného desetiletého trestu. V informační izolaci nadále zůstávají mnozí další prominentní vězni. Nově režim začal pronásledovat také lidi, kteří posílají politickým vězňům balíky a finanční příspěvky.

Dronový útok z Litvy

O pozdvižení se postaral šéf KGB Ivan Cercel, když 25. dubna informoval o zmařeném útoku litevských bojových dronů na Minsk a okolní obce. Litevská strana tuto informaci označila za nepřátelskou provokaci a nesmysl. Lukašenko k tomu dodal, že se opozice připravuje na obsazení západní části běloruského území a zapojení vojenských sil členských zemí NATO.