Top 5 zpráv z dubnového Běloruska

Trest pro dalšího prezidentského kandidáta

Politik a bývalý prezidentský kandidát Andrej Dzmitryjev byl odsouzen k 18 měsícům vězení za účast v protestních akcích z roku 2020, kdy měl narušovat veřejný klid a zastavovat dopravu. V srpnu roku 2020 těsně po volbách Dzmitryjev vyjádřil podporu Svjatlaně Cichanouské a vyzval k přezkoumání výsledků voleb.

Ruské bezpečnostní záruky

Alexandr Lukašenko požádal ruského ministra obrany Sergeje Šojgua o bezpečnostní záruky pro Bělorusko v případě, že by země byla napadena. Prohlásil také, že západní země neplní své závazky týkající se bezpečnostních záruk, které Bělorusku poskytly výměnou za stažení jaderných zbraní v 90. letech. 

Viktar Babaryka je hospitalizován

Koncem dubna se objevily informace o tom, že Viktar Babaryka, bankéř a favorit prezidentských voleb z roku 2020, který odpykává 14letý trest vězení, byl převezen na chirurgii nemocnice v Navapolacku se stopami fyzického napadení. Tuto informaci potvrdil Babarykův spolupracovník, státní struktury však žádné komentáře neposkytly.

Návštěva separatisty Pušilina u Lukašenka

Lukašenko přijal v Minsku šéfa ruské správy separatistické Doněcké lidové republiky, kterou Bělorusko dosud oficiálně neuznává, Denise Pušilina. Ukrajinská strana označila tuto schůzku za pokus o legitimizaci anexe a povolala svého velvyslance v Bělorusku Ihora Kyzyma ke konzultacím. 

Likvidace neziskovek

Od roku 2021 se ve velkém likvidují nevládní organizace, jejichž počet se za dva roky snížil o 1280. Jsou mezi nimi lidskoprávní organizace, z nichž nezbyla ani jedna, ale také ekologické nebo sociální, které byly zaměřeny mimo jiné na pomoc těžce nemocným dětem, opuštěným zvířatům nebo obětem domácího násilí. Všechny tyto a další ohrožené skupiny se dnes často nemají kam obrátit pro pomoc.