Top 5 zpráv z dubnového Běloruska

Kauza ortopedů
Během dubna bylo v Minsku zadrženo několik desítek lékařů ortopedů a traumatologů, včetně primářů nemocničních klinik a dalších renomovaných odborníků. Prohlídky proběhly i v několika zastoupeních zahraničních dodavatelů ortopedických materiálů. Důvodem může být snaha vymýtit konkurenci na trhu poměrně drahých ortopedických zákroků.

Nové obvinění pro Kacjarynu Andrejevu
Novinářka televize Belsat Kacjaryna Andrejeva si vyslechla obvinění z vlastizrady, za kterou jí hrozí až 15 let vězení. V současné době si novinářka odpykává dvouletý trest poté, co byla zadržena během živého přenosu z protestní akce na podzim roku 2020 a následně odsouzena za organizaci nepokojů.

Navrhované zpřísnění trestu
Dolní komora běloruského parlamentu schválila novelu trestního zákoníku, podle které se mimo jiné zavádí možnost uložení trestu smrti za pokus o teroristický čin. Dle paragrafu, u kterého byla trestní sazba zvýšena na maximum, je stíhaná řada Lukašenkových oponentů, včetně Svjatlany Cichanouské.

Sportovci jako reprezentanti agresora
Kvůli válce na Ukrajině se pořadatelé Bostonského maratonu rozhodli neumožnit ruským ani běloruským sportovcům účast na letošním závodu. Zákaz se nemá týkat Rusů a Bělorusů žijících mimo domovské země, ani ti však nebudou moct používat státní vlajky. Běloruští a ruští sportovci si nezahrají ani na letošním tenisovém turnaji ve Wimbledonu, a to bez ohledu na místo pobytu.

Dopad sankcí na autodopravu
V dubnu začaly platit sankce EU týkající se automobilové nákladní dopravy, a u hranic EU s Běloruskem se o několik dní dříve začaly tvořit obrovské fronty kamionů, jejichž řidiči se snažili dostat svá vozidla do Běloruska. Běloruské úřady vzápětí zavedly reciproční zákaz pro nákladní auta s evropskými značkami.