TOP 5 zpráv z červnového Běloruska

Pokus o sebevraždu v soudní síni

Arboretista Scjapan Latypav byl zadržen v září 2020 na nechvalně známém dvorku nazývaném náměstí Změn, kde sám bydlí a kde v listopadu byl umlácen k smrti další zdejší obyvatel, umělec a aktivista Raman Bandarenka. U soudu Latypav vypověděl, že byl ve vazbě vystaven mučení a psychickému nátlaku. Pak se přímo v soudní síni pokusil o sebevraždu, když si zabodl do krku propisku. Následně byl uveden do umělého spánku, ale o několik dní později převezen z nemocnice zpátky do věznice.

Svjatlana Cichanouská v Praze

V červnu Svjatlana Cichanouská poprvé navštívila Prahu. Přijela na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila a v rámci své cesty se setkala s českými politiky včetně prezidenta a premiéra, sešla se se zdejší diasporou a zúčastnila se koncertu, který na její počest připravili čeští a běloruští hudebníci. Čeští politici jednohlasně vyjádřili podporu běloruské demokratické společnosti a její lídryni.

„Převychovaný“ novinář

Raman Pratasevič, běloruský opoziční bloger a novinář, stál Lukašenkovi za to, aby nechal unést evropské civilní letadlo. Po svém zadržení byl Pratasevič evidentně obětí fyzického a psychického násilí. V polovině června se nečekaně objevil na tiskové konferenci běloruského Ministerstva zahraničí, kde prohlásil, že je v naprostém pořádku a že se ho nikdo ani nedotkl. Po několika dnech byl z vazební věznice propuštěn do domácího vězení, a přestože dle informací rodičů je pod nepřetržitou kontrolou a v izolaci, si dokonce založil účet na Twitteru.

Rozšíření tlaku zvenčí

Evropská unie společně s USA, Velkou Británií a Kanadou uvalily sankce na osmdesát osob spojených s represemi v Bělorusku a na několik společností. O pár dní později následovaly sektorové sankce, které zasáhly důležitá průmyslová odvětví, jako je např. produkce potaše, ve které Bělorusko patří ke světové špičce, ale také bankovní sektor a vývoz tabákových výrobků.

Odveta za sankce

Běloruský režim zareagoval na červnové sankce ze strany EU, USA a dalších zemí omezením kontaktů se Západem a prohloubením izolace. Bělorusko má vystoupit z programu Východního partnerství, stálý zástupce EU v Minsku byl vyzván k opuštění země a vstup do Běloruska mají zakázán i osoby, které uvalení sankcí podpořily. Alexandr Lukašenko navíc prohlásil, že Bělorusko nebude zdržovat migranty ze třetích zemí na cestě do EU, což se brzy projevilo na litevských hranicích.