Top 5 zpráv z červnového Běloruska

Rozšíření sankcí EU proti Bělorusku

Evropská unie schválila nový balíček sankcí proti Bělorusku s cílem zabránit obcházení již existujících sankcí uvalených na Rusko. Sankce zahrnují omezení exportu, služeb a dopravy, aby se zamezilo toku peněz a zboží do Ruska přes Bělorusko. Sankce jsou zaměřeny na klíčové sektory běloruské ekonomiky, včetně chemického průmyslu, technologií a finančních služeb.

Pokažené vztahy s Arménií

Po Lukašenkově prohlášení, že schválil plán Ázerbájdžánu na dobytí Náhorního Karabachu, a zjištění, že běloruský režim zásoboval Ázerbájdžán zbraněmi, Nikol Pašinjan obvinil Bělorusko z porušení spojeneckých závazků a oznámil záměr své země vystoupit z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Arménie odvolala z Minsku svého velvyslance a Bělorusko odpovědělo stejným krokem.

Lukašenko si vyměňuje podřízené

Během června došlo v Bělorusku k několika změnám ve vládě a v jiných strukturách. Lukašenko například jmenoval ministrem zahraničí Maksima Ryžankova. Šéfem prezidentské administrativy se stal Dzmitryj Krutoj, změny proběhly i na ministerstvu vnitra a v KGB. Účelem těchto výměn je zřejmě udržení stability moci a posílení kontroly nad vládou a bezpečnostními složkami.

Uzavření hraničních přechodů do Polska

Po úmrtí polského vojáka na následky pobodání nožem při konfrontaci s jedním z migrantů na běloruské hranici polský ministr zahraničí Radosław Sikorski oznámil, že polská strana uvažuje o úplném uzavření všech hraničních přechodů mezi oběma zeměmi. V současné době z šesti přechodů jsou otevřeny pouze dva, čekání na kontrolu a průjezd zde může trvat až 24 hodin.

Druhá fáze cvičení s jadernými zbraněmi

V červnu Rusko a Bělorusko zahájily druhou etapu společných cvičení, která začala již v květnu. Tentokrát manévry zahrnovaly výcvik ozbrojených sil obou zemí s použitím nestrategických jaderných zbraní. Podle dostupných informací Rusko momentálně disponuje 70 jadernými hlavicemi, které mohou nést systémy Iskander-M. Právě na manipulace s Iskander-M se vojáci během cvičení připravovali.