TOP 5 zpráv z červencového Běloruska

Rozsudek pro Viktara Babaryku

Běloruský Nejvyšší soud poslal bez možnosti odvolání na 14 let za mříže bývalého bankéře Viktara Babaryku, který se chtěl v loňských volbách postavit Lukašenkovi. Soud ho uznal vinným z korupce a ve stejné kauze odsoudil také několik jeho podřízených, kteří však dostali o poznání nižší tresty poté, co přiznali vinu.

Migrační krize

V červenci se vystupňovala migrační krize na bělorusko-litevské hranici. Litevská strana se u hranice pustila do výstavby stanového městečka a plotu z ostnatého drátu, přičemž hrozí dalšími sankcemi proti Lukašenkovi, zatímco ta běloruská dále popírá svou aktivní účast na přílivu migrantů, především z Iráku a Sýrie, a zároveň s tím navyšuje kapacity leteckých spojů z Bagdádu.

Rána pro nezávislou žurnalistiku

Červenec se v Bělorusku nesl ve znamení likvidace nezávislých médií. Při zásahu proti nejstaršímu a jednomu z nejčtenějších běloruských listů Naša niva proběhly prohlídky v redakci i v bytech zaměstnanců včetně šéfredaktora, který byl navíc spolu s dalšími spolupracovníky zatčen. Webové stránky novin byly odstaveny a jejich kanály na sociálních sítích vyhlášeny za extremistické. Koncem měsíce režim zařadil mezi zdroje extremizmu i jedinou nestátní televizi Belsat.

Likvidace neziskového sektoru

Maskovaní příslušníci silových složek přišli také do sídel běloruských nevládních organizací a domů k jejich zaměstnancům a aktivistům. Stát likviduje organizace, které Lukašenko označil za „destruktivní struktury“ a kterých napočítal 185. Represe neminuly ani známé lidskoprávní centrum Vjasna. Jeho předseda Ales Bjaljacký a právník Valjancin Stefanovič jsou ve vazbě.

Cesta Svjatlany Cichanouské do USA

V druhé polovině července se uskutečnila dlouho připravovaná cesta Svjatlany Cichanouské do USA. Setkala se tam s prezidentem Joem Bidenem, ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a řadou dalších politiků a významných osobností, včetně Madeleine Albrightové nebo Francise Fukuyamy. S čelními představiteli Spojených státu jednala Cichanouská mimo jiné o zavedení dalších sankcí proti Lukašenkovu režimu a získala od nich ujištění o plné podpoře.