Top 5 zpráv z červencového Běloruska

  • Příprava zákazu vycestování: Běloruský parlament dostal k projednání návrh zákona, který má zakázat občanům vycestování ze země v případě „hrozby pro národní bezpečnost“. Omezení se má týkat příslušníků silových složek, kteří budou k vycestování potřebovat svolení nadřízených, ale také odpůrců režimu. Jednání o návrhu má proběhnout v září.
  • Lukašenko (ne)chce vstoupit do války: Lukašenko dosud nedal rozkaz k zapojení běloruské armády do války proti Ukrajině, ačkoliv běloruské vojenské základny zůstávají k dispozici ruskému velení. Neřekl ale ani definitivní ne a nadále udržuje Ukrajinu v napětí. Začátkem července například prohlásil, že nad územím Běloruska byly sestřeleny ukrajinské rakety a označil to za provokaci. Ukrajinská strana tato tvrzení popírá.
  • Ničení hrobů polských vojáků: Napětí stoupá i ve vztazích mezi běloruským režimem a Polskem, a to nejen kvůli pokusům o překonání plotu na hranici, ale i kvůli několika případům státního vandalizmu, kdy byly hřbitovy polských vojáků z dob druhé světové války na území Běloruska srovnány se zemí. Běloruské úřady tvrdí, že při zemních pracích nebyly nalezené žádné lidské ostatky.
  • Osm let pro novinářku: Novinářka Kacjaryna Andrejevová byla spolu s kolegyní Darjou Čulcovovou odsouzena k dvouletému trestu vězení za přímý přenos z protestní a pietní akce po zabití umělce Ramana Bandarenky. Letos v září měla být propuštěna. To se ovšem nestane. Během pobytu za mřížemi byla souzena podruhé, soud jí uložil osmiletý trest, tentokrát za velezradu.
  • Závěrečná zpráva ICAO: ICAO uzavřela vyšetřování události z loňska, kdy běloruský letový dispečer donutil letadlo Ryanair k přistání v Minsku, aby policie mohla zadržet opozičního blogera Ramana Prataseviče. Vyšetřovatelé přišli k závěru, že letadlo bylo přesměrováno do Minsku právě s tímto záměrem, nikoliv z bezpečnostních důvodů, jak tvrdila běloruská strana.