Top 5 zpráv z březnového Běloruska

Novinářka odsouzená za pravdu

K šestiměsíčnímu vězeňskému trestu za vyzrazení lékařského tajemství byla odsouzena novinářka Kacjaryna Barysevič. Obvinění se týká kauzy Ramana Bandarenky, který zemřel poté, co ho maskovaní příslušníci policejních struktur odtáhli ze dvorku domu, kde bydlel. Oficiální příčina jeho smrti spočívala v opilecké potyčce. Lékař Arcjom Sarokin, který novinářce poskytl informace o nulovém obsahu alkoholu v krvi zemřelého aktivisty, byl odsouzen ke dvěma letům podmíněně.

(Ne)zahájení jarních protestů

Datum 25. března, tzv. Den svobody (den vzniku běloruské republiky), bylo dopředu spojováno s obnovením protestů. Nicméně sílící represe a zpřísnění trestů za samotnou přítomnost na protestních akcích, jakožto i její převedení do roviny trestní odpovědnosti, nastavily příliš vysokou cenu pro jednoduchý projev nesouhlasu s režimem. I přesto bylo 25. až 27. března zadrženo přes 500 lidí. Masové protesty, které bylo možné sledovat v létě, se ale neobnovily.

Lukašenkovo zlaté dno

Nejsledovanější běloruský politický bloger Scjapan Pucila leží Lukašenkovi v žaludku už pro významnou roli, kterou jeho Telegram kanál Nexta sehrál v protestním hnutí. V březnu navíc zveřejnil  investigativní film Zlaté dno, který natočil spolu se svým týmem. Snímek přináší odhalení a svědectví týkající se luxusu, kterým se obklopuje Lukašenko a jeho blízcí, ale také rozkrývá některé zdroje Lukašenkova bohatství.

Cichanouská teroristkou

Běloruská Generální prokuratura obvinila Svjatlanu Cichanouskou a další osobnosti opozice v exilu z pokusu o teroristický útok. Na seznamu teroristů se ocitl i bývalý ministr kultury a člen Koordinační rady Pavel Latuška, ale také zástupci iniciativy ByPol. Je ironií, že právě iniciativa ByPol zveřejnila před Dnem svobody informaci o tom, že stát připravuje teroristický útok a chce ho použít jako záminku k vyhlášení mimořádného stavu.

Eurovize bez Běloruska

Zástupci Běloruska na Eurovision Song Contest nepojedou. Duo Val, které loni vyhrálo národní kolo, odmítlo po volbách a protestních událostech zastupovat běloruský stát. Proto začátkem roku proběhla další národní soutěž, které se zúčastnili jen loajální hudebníci. Vybrána byla kapela Galasy ZMesta, která ale nakonec do Rotterdamu nepojede, protože byla pořadatelem Eurovize vyloučena pro text písně, zesměšňující protirežimní protesty.