TOP 5 zpráv z březnového Běloruska

Cichanouská odsouzena v nepřítomnosti

Sviatlana Cichanouská je běloruským soudem odsouzena k 15 letům vězení za vlastizradu, pokus o převzetí moci, vedení extremistické skupiny a řadu dalších trestných činů. Společně s ní byli odsouzeni další tři lidé – politik Pavel Latuška, tisková mluvčí Maryja Maroz, odborový předák Sjarhej Dyleuski a politička Volha Kavalkova.

Rozsudek pro Vjasnu a novinářky

V březnu skončily další dvě významná soudní řízení. Výsledkem prvního je 10letý vězeňský trest pro nositele Nobelovy ceny Alese Bjaljackého a podobně drastické tresty pro tři jeho kolegy. Druhým je soud se dvěma zástupkyněmi nezávislého zpravodajského portálu TUT.BY Marynou Zolatavou a Ljudmilou Čekinou, které byly odsouzeny ke 12 letům za mřížemi.

Jaderné zbraně v Bělorusku

Vladimír Putin prohlásil, že na základě dohody s Lukašenkem Rusko rozmístí na území Běloruska taktické jaderné zbraně. Dle jeho slov, nejde o porušení mezinárodního práva a že tento krok je reakcí na plány Velké Británie dodávat Ukrajině náboje z ochuzeného uranu.

Spory o účast Rusů a Bělorusů ve sportovních soutěžích

Vyloučení běloruských a ruských sportovců z mezinárodních soutěží vyvolává velké diskuze a každá sportovní organizace se k tomu staví jinak. Zatímco rada Evropské atletiky rozhodla prodloužit bojkot sportovců z těchto zemí, organizátoři tenisového turnaje ve Wimbledonu loňský zákaz zrušili a letos umožní ruským a běloruským tenistům závodit.

Zločiny proti lidskosti v Bělorusku

OSN provedla šetření a došla k závěru, že v období od roku 2020 dodnes dochází v Bělorusku k systematickému porušování lidských práv. V některých případech se pravděpodobně jedná o zločin proti lidskosti, zejména v případech úmrtí zadržených nebo vězňů v důsledku mučení atd. Aktuálně se v běloruských věznicích nachází kolem 1500 politických vězňů.