Vyloučení běloruských sportovců
Ačkoliv to na začátku války vypadalo, že běloruští a ruští sportovci se budou moct paralympijských her účastnit pod neutrální vlajkou, Paralympijský výbor musel nakonec zohlednit jednoznačný názor sportovní veřejnosti, změnit své rozhodnutí a vyloučit Bělorusy a Rusy úplně. Podobnou pozici vůči Běloruským sportovcům zaujali pořadatelé řady dalších akcí.
Bělorusové brání Ukrajinu
Ačkoliv na samotném začátku války Bělorusové spadli do jednoho pytle s Putinovým Ruskem, postupem času se ukázalo, že běloruská společnost má na agresi zcela jiný názor. V průběhu března na Ukrajinu mířili dobrovolníci, kteří zde dokonce vytvořili běloruský prapor Kastuse Kalinouského a vstoupili do řad ukrajinské armády. Vznikl také běloruský pluk Pahoňa. Na území Běloruska odbojáři provádějí sabotáže, aby znemožnili pohyb ruské vojenské techniky a posil po železnici.
Sankce proti spoluagresorovi
V březnu EU uvalila na Bělorusko další sankce kvůli jeho účasti na agresi proti Ukrajině. Tentokrát se omezení dotkla ocelářského a dřevařského průmyslu, který pro Bělorusko tvoří významnou exportní položku, a také bankovního sektoru, armády a 22 osob.
Represe neustávají
Potírání zbytků občanské společnosti v Bělorusku nebere konce. Pokračují domovní prohlídky a zatýkání odpůrců režimu a lidí, kteří veřejně protestovali proti válce. V březnu byl zadržen občanský aktivista Zmicer Daškevič, proti němuž bylo následně zahájeno trestní stíhání. K pěti letům vězení byl odsouzen známý malíř Ales Puškin.
Nechuť Bělorusů bojovat
Putin by nepochybně rád viděl běloruské vojáky bojovat po boku Rusů na Ukrajině. Jenže odpor proti válce v běloruské společnosti, potažmo v armádě je velký, a tak Lukašenko, přes objevující se spekulace, obávaný rozkaz stále nevydal. Nicméně neomezeně poskytuje běloruské území, vojenské objekty, železniční síť a personál k tomu, aby zde ruská armáda měla zázemí pro vpád do Ukrajiny.