TOP 5 zářijových událostí v Bělorusku

1. Opozice se vrací do parlamentu

Poprvé od roku 2004 získaly dvě kandidátky opozice poslanecké mandáty. Jestliže je možné nazývat Aljonu Anisim ze Společnosti běloruského jazyka spíše kulturní opozicí, potom Anna Kanopacká, reprezentující Jednotnou občanskou stranu (OGP), je vnímána jako jednoznačně opoziční kandidátka, kritizující současný režim a požadující svobodné volby. Navzdory různým obviněním z prorežimního přístupu se do parlamentu nedostal ani jeden zástupce Liberálně-demokratické strany ani hnutí Govori Pravdu.

Více >>

2. Zavedení povinného hlasování ve volbách

Prakticky ve všech okrscích, kde byl díky nezávislým pozorovatelům monitorován průběh voleb, se údaje, co se počtu odevzdaných hlasů týče, od oficiálních údajů Ústřední volební komise liší až o 30%. To samo o sobě zpochybňuje touto komisí ohlášenou volební účast 74%. Navíc podle oficiálních údajů celkem 491 000 voličů hlasovalo proti všem. Po takovémto výsledku se již začínají objevovat hlasy volající po zavedení povinného hlasování pro všechny.

Více >>

3. Paralympijský protest

V mezinárodních vztazích se Bělorusko v poslední době spíše distancuje od různých ruských problémů či událostí (referendum o Krymu, Jižní Osetii a Abcházii, sankce mezi EU a Ruskem, atd.). O to překvapivější byla situace z oficiálního zahájení paralympijských her v Riu, kdy jeden z činovníků běloruského paralympijského svazu mával ruskou vlajkou. Podle oficiální verze se jednalo o akt solidarity s ruským týmem, který byl pro doping z paralympijských her vyloučen. Neoficiálně se hovoří o tom, že tato akce měla Rusku připomenout výhody vzájemného partnerství na pozadí právě probíhajícího sporu o ceny zemního plynu.

Více >>

4. Mise MMF naléhá na reformy

Výsledkem zářijové cesty expertů Mezinárodního měnového fondu po Bělorusku bylo představení doporučení pro běloruskou vládu. Z celého seznamu doporučení (snížení státních intervencí do ekonomiky, upuštění od růstu mezd ve veřejném sektoru, zvýšení ekonomické disciplíny, atd.) běloruská vláda obrátila pozornost občanů k doporučením MMF pokračovat v pensijní reformě a nevytvářet strop pro odchod do důchodu. Nicméně podle Lukašenka takové reformy za 3mld. USD nestojí, protože ničí princip sociálního státu.

Více >>

5. Přípravy k privatizaci

I přes nesouhlas s doporučeními MMF, běloruská vláda již začala ve spolupráci s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) připravovat privatizaci státního majetku. Zatím se mluví o 5 velkých státních podnicích. Obecně se má za to, že cílem tohoto procesu je nepřivádět na běloruský trh další ruské společnosti.

Více >>