TOP 5 únorových zpráv z Běloruska

Minsk: Kauza Zolatava se (snad) blíží ke konci

Stále pokračuje soud s Marynou Zolatavou, šéfredaktorkou portálu TUT.BY a jedinou stávající obviněnou v kauze BelTA. Soud ji obvinil, že jako šéfredaktorka za všechny činy svých redaktorů nese přímou odpovědnost, za což jí nyní hrozí až pět let vězení. 12. února proběhlo v Minsku první slyšení. Současně s probíhajícím soudním šetřením došlo k několika případům zastrašování svědků z řad redaktorů TUT.BY. 25. února státní zástupce oznámil, že po Zolatavě bude požadovat pokutu přibližně 270 000 korun.

Více o současném stavu případu >>>

Fotoreport soudního jednání den po dni >>

Brest: “Máme právo rozhodovat, co budeme dýchat!” (I o rok později!)

25. února uplynul rok od doby, kdy se na základě online reportáží Aleksandra Kabanau a Siarheje Piatrukhina vzedmula v Brestu vlna masových protestů proti přilehlé továrně na baterie, která je nyní ve výstavbě. Po celý rok trval protest, který zlidověl pod názvem “krmení holubů” – aktivisté se scházeli na hlavním náměstí v Brestu každou neděli a předstírali, že krmí holuby. Brestský soud v rámci těchto protestů během roku postihl 27 osob – Siarhej Piatrukhin sám na pokutách zaplatil asi 63 000 korun. Nejabsurdnější pokutu dostala na konci ledna Yuliya Nichyparuk za postavení sněhuláka před stavbou.

 Více >>

Minsk: Protest devíti

28. února na hlavním náměstí v Minsku požadovalo devět aktivistů propuštění politických vězňů před konáním Evropských her. Pavel Sevyarynets v souvislosti s tím oznámil velkou kampaň za propuštění Svyataslaua Baranoviche. Někteří aktivisté se protestu nemohli osobně zúčastnit, protože byli preventivně zadrženi – např. anarchisté Anastasia Guseva a Zmitser Palienka nebo brestský environmentální aktivista Aleksandr Kabanau. Dva aktivisté, Artsyom Charnyak a Volha Nikalaichyk, byli bezprostředně po happeningu zadrženi policií.

Videoreportáž z protestu zde >>

Budzma Belarusami

21. února se po celém světě slavil Den mateřského jazyka – svátek, který má v Bělorusku obrovský občanský potenciál. Toho se rozhodl využít Svaz běloruských spisovatelů a uspořádat velký koncet / autorské čtení. Belsat současně spustil kampaň “Belaruskamouny” (tedy “bělorusky mluvící”).

Záznam z koncertu >> 

Soči: Setkání s Putinem

Alexandr Lukašenko se v polovině února sešel v Soči s Vladimírem Putinem, aby prodiskutovali nemalé množství kontroverzních témat: mj. i Medvěděvovo ultimátum z loňského roku. Washington Post poté uveřejnil esej, v němž varuje před “spolknutím Běloruska Ruskem”, jak potenciální užší integraci nazývá.

Celý článek zde >>