TOP 5 srpnových událostí v Bělorusku

Prohlídky v kancelářích TUT.by a BelPAN 

V kancelářích portálu TUT.by a zpravodajské agentury BelPAN proběhly 7. a 8.srpna prohlídky ze strany policie. 18 lidí bylo vyzváno k výslechu, z toho devět jich bylo zatčeno. Během tří dnů byli všichni zatčení propuštění, nicméně padlo několik obvinění. Běloruský vyšetřovací výbor sdělil, že důvodem prohlídek je podezření na neoprávněný přístup k informacím státní zpravodajské služby BelTA. Je nutné sdělit, že zakladatel a ředitel zpravodajské agentury BelPAN, Ales Lipaj, který tento měsíc zemřel, byl v červnu obviněn z neplacení daní. 
Více >>

Rozsudek pro představitele odborové organizace REP

Soud s představiteli odborové organizace REP po roce skončil. Ten samý měsíc, jen v předchozím roce, byli předseda organizace H. Fedynič a jeho spolupracovník I. Komlik zatčeni, jejich kanceláře prohledány a obviněni z neplacení daní. Žalobce Lilijana Litvinjuk požadovala odnětí svobody pro oba obviněné 5 let a konfiskaci majetku. Konečné rozhodnutí padlo 24.8.2018 a obvinění byli odsouzeni ke čtyřem letům odnětí svobody a zákazu výkonu vedoucí funkce po dobu pěti let. Na základě tohoto rozhodnutí vydalo několik lidskoprávních organizací prohlášení požadující zrušení trestu a obvinění.
Více >>

Solidarita s odsouzenými odborové organizace REP

Policie brutálně zasáhla proti lidem, kteří přišli 24. srpna vyjádřit solidaritu s odsouzenými představiteli odborové organizace REP.  Aktivisté rozvinuli bílo-červeno-bílou  vlajku, vlajku REP a Běloruské Evropy před místním soudem. Jedenáct lidí bylo po několika minutách zadrženo. Jeden ze zadržených byl propuštěn, ostatní byli 27.8. souzeni a dostali vysoké pokuty, např. M. Statkevič pokutu ve výši 11 900,-Kč, M. Vinjarski – 13 230,-Kč.
Více >>

Maraton na podporu politických věznů 

Dobrovolníci lidskoprávní organizace Vjasna zasvětili týden 20.-25. srpna podpoře politických vězňů v Bělorusku. V tomto týdnu bylo možné navštívit kancelář organizace a podepsat se na dopisy, které byly následně odeslány vězněným. Zároveň proběhla akce, při níž dobrovolníci hovořili o politických vězních v zemi i ve světě a diskuse se zúčastnil i bývalý politický vězeň Nikolaj Dědok. V současné době jsou v Bělorusku dva političtí vězni, Zmicer Palijenka a Michail Žemčužný.
Více >>

Rozsudky za Kurapaty

Restaurace na místě památníku v Kurapatech je stále třecím místem aktivistů a vládních struktur. Policie k protestujícím přistupuje restriktivně vůči majitelům naopak. Aktivisté, kteří brání památník jsou zadržování, souzeni a dostávají pokuty či jsou několik dní vězněni. V tomto měsíci bylo souzeno pět lidí, z nichž čtyři dostali vysoké pokuty a Pavel Sevjaryněc byl 10 dní vězněn. Na druhou stranu se čeká jak dopadne soud s novinami “Nový čas”, na které podal žalobu podnikatel Arkadij Izrailevič kvůli článkům, v nichž se psalo o něm, jako skutečném majiteli restaurace. Podnikatel požaduje odškodnění v částce 40 tisíc rublů, jež by ohrozilo existenci nezávislého média. 
Více >>