TOP 5 říjnových událostí v Bělorusku

1. Dzmitry Paliyenka je na svobodě

Jeden ze dvou současných běloruských politických vězňů, Dzmitry Paliyenka, byl po téměř dvou letech výkonu trestu propuštěn na svobodu. V běloruských věznicích tak zůstává ještě jeden oficiálně přiznaný politický vězeň, Michail Zamčužny. 

Více >>

2. Rezoluce evropského parlamentu k Bělorusku

Dne 4. října Evropský parlament na svém zasedání schválil rezoluci vyzývající běloruské orgány k tomu, aby přestaly pronásledovat novináře a občanské aktivisty a aby přestaly s útlakem nezávislých médií. 

Více >>

3. Tradiční pietní akce před budovou KGB v Minsku

Na výročí stalinských represí a čistek se sešli běloruští občané, aby uctili památku jejich obětí, mezi kterými bylo velké množství Bělorusů. Sešli se, jako každý rok před budovou současné KGB v centru Minska. 

Více >>

4. Noc postřílených básníků v Kuropatech

Pietní akce, která se v kuropatském lese odehrála v noci z 29. na 30. října měla za cíl připomenout si oběti stalinských represí z roku 1937, kdy téže noci NKVD popravilo celkem 132 představitelů tehdejší běloruské inteligence. 

Více >>

5. Pravoslavná církev proti trestu smrti

Při příležitosti již tradičního „Týdne proti trestu smrti“, který dlouhodobě organizují běloruské lidskoprávní organizace, se k otázce trestu smrti poprvé významněji vyjádřili i představitelé běloruské pravoslavné církve. Ti zdůraznili význam zachování trestu smrti v běloruském trestním zákoníku, ale vyslovili se pro moratorium na jeho vykonávání. 

Více >>