TOP 5 listopadových zpráv z Běloruska

V Bělorusku byli popraveni další dva lidé

Siamon Berazhnoy a Ihar Hershankov, odsouzení za vraždu, byli popraveni zastřelením. V letošním roce dostali trest smrti celekm čtyři lidé. Běloruská společnost je stále ohledně trestu smrti rozpolcená.

Více >>

Pronásledování dosáhlo svého vrcholu

Podle analýzy Reportérů bez hranic bylo v letošním roce rozdáno nejvíce pokut novinářům – téměř sto. Pozornost státních orgánů je obzvlášť věnovaná pracovníkům zahraničních médií a především BELSATu.

Více >>

Mezinárodní organizace proti trestu smrti

Poprava Siamona Berazhnoya a Ihara Hershankova vyvolala velkou vlnu protestu u zahraničních organizací. Ostře se proti trestu smrti vyjádřila Evropská Unie i Evropaská Rada. Ta dokonce s vyjádřením, že “smrt není spravedlnost”. Amnesty International požaduje uvalit na tresty smrti okamžité moratorium.

Více >>

Mezi “darmojedy” se nyní počítají i plátci daní

Mezi “darmojedy” (příživníky) parazitující podle prezidentského dekretu č. 3 na sociálním státě byli nyní zahrnuti i ti, kdo daně platí – ovšem malé. Proti novele se v roce 2017 konaly velké protesty, jejichž hlavním heslem byllo “Nejsem darmojed!” 

Více >>

Odsouzen šéf nezávislých odborů REP

Městský soud v Minsku potvrdil 9. listopadu rozsudek nad Henadzem Fiadynichem a Iharem Komlikem, vedoucími nezávislých odborů REP. Obviněni byli z daňových úniků, podle obhajoby na zcela smyšleném základě a neexistujícíc důkazech.

Více >>