TOP 5 listopadových událostí v Bělorusku

Evropská Unie odmítla být prostředníkem mezi běloruskou opozicí a vládními strukturami

Po posledních prezidentských volbách volalo mnoho opozičních politiků po tom, aby se Evropská Unie stala prostředníkem při jednáních mezi nimi a současnou vládnoucí mocí v Bělorusku. Nicméně, s ohledem na nedávné diplomatické úspěchy běloruského režimu, vše nasvědčuje tomu, že se opozice nemá nač těšit.

Více >>

Běloruská měna projde denominací

Dne 4. listopadu Aleksandr Lukašenko podepsal  výnos o denominaci národní měny v roce 2016. Na Bělorusy tak čekají nové bankovky, které, jak se ukázalo, byly vytištěny již před 6 lety, na vrcholu ekonomického růstu.

Více >>

Nový rozsudek smrti

Dne 20. listopadu byl v Hrodně vynesen nejnovější trest smrti. Obhájci obviněného Ivana Kuleše se snažili o zmírnění trestu na 25 let žaláře. Evropské organizace aktuálně vyzývají Bělorusko k tomu, aby upustilo od vykonávání trestu smrti.

Více >>

Pád HDP o 3,7%

Běloruská vláda přiznala, že její plány na podporu hospodářského růstu se nenaplnily. Pád cen ropy ovlivnil nejen ruskou, ale, jak se všeobecně očekávalo, také běloruskou ekonomiku. Podle analytiků již nyní nelze hovořit o propadu ekonomického růstu, ale o klasické recesi.

Více >>

Daň na vklady

Běloruská národní banka se rozhodla uvalit 13% srážkovou daň na všechny zisky na účtech běloruských občanů (jak v rublech tak v cizí měně) a také maximálně omezit možnosti předčasného výběru peněz z těchto účtů. V souvislosti s tímto novým nařízením očekávají analytici výrazný úbytek peněz z bankovního systému. To samo o sobě může být další silnou ranou pro běloruskou ekonomiku.

Více >>