TOP 5 lednových událostí v Bělorusku

Zablokován server Charter 97

Dne 25. ledna běloruské Ministerstvo informací částečně zablokovalo přístup na opoziční webové stránky Charty 97 (www.charter97.org). Důvodem byla “distribuce nelegálních informací”, konkrétnější však ministerstvo nebylo. Webové stránky, které se zaměřují na lidská práva a opoziční “věci”, byly pojmenovány podle Charty 97 tj. deklarace z roku 1997 vyzývající k demokracii v Bělorusku, podepsané novináři, opozičními politiky a lidskoprávními aktivisty, jsou nedostupné takřka ze všech internetových prohlížečů v Bělorusku.
Více>>

Další tresty smrti

V lednu byly vyneseny další tresty smrti. Minský městský soud po opětovném soudním řízení vynesl 20. ledna dva tresty smrti pro Vjačaslava Sucharka a Aljaksandra Žilnikaua za vraždu dvou lidí, ačkoliv ten samý soud je v březnu 2017 odsoudil na doživotí. Lidskoprávní aktivisté následně, 26. Ledna 2018, zjistili, že ještě jeden člověk byl odsouzen v minulém roce k trestu smrti, Viktor Liotau.
V současné době čeká ve vězení 7 lidí na trest smrti, z čehož u pěti z nich je rozhodnutí již nezměnitelné. Evropská unie prostřednictvím tiskové mluvčí Evropské služby pro vnější činnost, Maji Kociancic, po vynesení dalších rozsudků trestu smrti, vyzvala A. Lukašenka ke zrušení trestu smrti.
Více>>

Do Běloruska na 10 dní bez víza

Od začátku tohoto roku je možné strávit v Brestské a Hrodenské oblasti 10 dní bez víza. Má to však svá úskalí. Obě tyto oblasti není možné navštívit pouze s pasem a pojištěním. Je potřeba mít také povolení k návštěvě turistické zóny. Získat toto povolení je však možné prostřednictvím internetu od turistické agentury, s níž je nutné podepsat smlouvu. Také není možné navštívit oba regiony současně a při návštěvě zmíněných oblastí si zahraniční turista musí rezervovat hotel předem a následně se v něm zaregistrovat. Zůstává tedy otázkou, jestli se opravdu jedná o pozitivní informaci pro potencionální turisty.
Více >>

Tlak na odborový svaz pokračuje

Tlak na odborový svaz REP (Běloruská nezávislá odborová organizace pracovníků rozhlasového a elektronického průmyslu), který započal v srpnu 2017 zatčením jeho předsedy H. Fedyniče, a jeho kolegy I.Komlika, pokračuje. Dne 23. ledna REP vydal prohlášení, ve kterém odsoudil výslechy více jak 90 svých členů, které v poslední době probíhaly. Dle předsedy svazu je cílem vládních struktur zdiskreditovat činnost organizace, jež povede k ukončení její činnosti. Prohlášení bylo zasláno Generální prokuratuře Běloruska, Mezinárodní organizaci práce (ILO) a mezinárodním odborovým organizacím.  
Více >>

Zprávy o situaci v Bělorusku za rok 2017

Měsíc leden se nesl v duchu analytických zpráv hodnotících situaci v Bělorusku za rok 2017. Běloruská asociace novinářů (BAŽ) informovala o situaci se svobodou slova v zemi, přičemž upozornila, že během minulého roku bylo zadrženo 101 novinářů, 103 jich bylo souzeno, novináři zaplatili 63 pokut a 12 jich skončilo ve vězení v rozmezí do 25 dnů. Dle vyjádření BAŽ se jedná o jeden z nejhorších roků od roku 2011 co se svobody slova týče. 
Více: https://baj.by/ru/analytics/situaciya-so-svobodoy-slova-v-belarusi-2017-god-stal-odnim-iz-samyh-krizisnyh
V novém hodnocení občanských a politických svobod, které každoročně zveřejňuje Freedom House, je Bělorusko opět hodnoceno jako nesvobodnou zemí. Obě tyto oblasti jsou klasifikovány známkou 6, přičemž 1 znamená nejsvobodnější a 7 úplně nesvobodná.
Více zde: https://freedomhouse.org/report/freedom-world/2018/belarus
Centrum na obranu lidských práv „Vjasna“ zveřejnilo zprávu o lidských právech v zemi za rok 2017. Uvádí se v ní, že situace v zemi se zhoršila oproti předchozímu roku kvůli protestům proti dani z “příživnictví” a jejich masovému potlačení, zároveň bylo zaznamenáno mnoho politicky motivovaných trestních stíhání, zvýšil se tlak na nezávislé novináře, padlo několik trestů smrti. Zpráva zde: http://spring96.org/en/news/88849
Více >>