TOP 5 říjnových událostí v Bělorusku

1.  Světlana Alexejevič získala Nobelovu cenu za literaturu

Světlana Alexejevič se stala první spisovatelkou z Běloruska, která kdy získala Nobelovu cenu. Kromě ohromného ohlasu, který toto ocenění vyvolalo ve společnosti, rozhodnutí komise udělující Nobelovu cenu přinutilo státní moc k tomu, aby poprvé za dlouhé roky připustila existenci na ní nezávislé kultury.

Více >>

2. Aleksandr Lukašenko se popáté stal běloruským prezidentem

Prezidentské volby, které oficiálně skončily 11. října, současný prezident završil záviděníhodným výsledkem 83,5%. Na druhém místě nečekaně skončil „kandidát proti všem“. Tuto možnost zaškrtlo celkem 6,3% hlasujících. Zbývajícím kandidátům byla přisouzena jen skromná procenta.

Více >>

3. Evropská Unie pozastavila sankce vůči Bělorusku

Ještě před volbami se často spekulovalo o tom, že Evropská Unie je připravena zlepšovat své vztahy s běloruským režimem. A třebaže byly tyto plány zkaženy zprávami volebních pozorovatelů o různých formách narušení předvolební kampaně v Bělorusku, zdá se, že politické rozhodnutí bylo přijato bez ohledu na  tyto zprávy. Evropská Unie tak 30. října přerušila sankce namířené proti Bělorusku, prozatím na 4 měsíce.

Více >>

4. Odmítnutí ruské vojenské základny a nová vojenská doktrína

Otázka vybudování plnohodnotné ruské vojenské základny v Bělorusku vyvstala paralelně s otázkou zrušení sankcí ze strany EU. Mnozí experti předpokládali, že Lukašenko nevydrží a nakonec ustoupí požadavkům Kremlu. Minsk nicméně i nadále vybudování základny odmítá a navíc oznámil novou vojenskou doktrínu.

Více >>

5. Nová vlna špionománie

Běloruská KGB oznámila, že se jí podařilo odkrýt nelegální skupinu, která po více než tři roky odposlouchávala úředníky, policisty a novináře. Podle KGB měla skupina za dobu své činnosti téměř 1500 zákazníků. Nicméně v Bělorusku málokdo opravdu věří v to, že by takováto skupina mohla po tak dlouhou dobu nepozorovaně existovat, aniž by byla navázána na samotnou KGB.

Více >>