TOP 5 říjnových událostí v Bělorusku

Propuštění Eduarda Palčise a Dimitrije Palienky

Běloruské státní orgány používají při politicky motivovaných procesech zvláštní taktiku. Aktéři v trestních řízeních jsou sice odsouzeni k trestům, ale jsou osvobozováni přímo v sále, protože se celková doba ve vyšetřovací vazbě počítá do celkové doby rozsudku. Na jednu stranu si tak běloruské orgány zachovávají svoji přísnou tvář před vlastními občany. Na druhou stranu však berou argumenty západním kritikům. Právě takovým způsobem byli v poslední době propuštěni cyklista a aktivista, Dimitrij Palienka a bloger Eduard Palčis.

Více >>

Státní dluh neustále roste

Vláda Andreje Kobjakova i nadále žije na dluh. Jen od začátku tohoto roku se státní dluh zvýšil o částku 977 mil. USD, tj. téměř o 10%. Z této sumy bylo 690 mil. USD (70%) použito na splácení předchozích půjček. V příštím roce bude potřeba jen na splácení dluhů téměř 3,2 mld. USD.  Bělorusko zároveň odmítá uznat dluh za ruský plyn ve výši 270 mil. USD.

Více >>

Sbližování s Varšavou

Vzhledem k zhoršující se ekonomické situaci se běloruská vláda rozhodla přizvat k privatizaci státního majetku západní, zejména polské společnosti. Vzájemné vztahy s polskou vládou a vládnoucí stranou Právo a Spravedlnost se v průběhu posledního půl roku postupně zlepšovaly. Již nyní je tak možné hovořit o tom, že se otevírají dveře polskému byznysu v Bělorusku.

Více >>

Evropské hry se budou v roce 2019 konat v Bělorusku

Špatná ekonomická situace v zemi nebrání Bělorusku v tom, aby se hned po Ázerbájdžánu stalo v roce 2019 dalším z hostitelů masivní sportovní akce, tzv. Evropských her. Rozpočet na pořádání takovéto sportovní akce se odhaduje na cca 1mld. USD. Proti pořádání se však již vyslovili i současní běloruští sportovci, podle nichž je pověst sportovní události poměrně diskutabilní a naděje, které jsou do ní vkládány, jsou neoprávněné. Běloruští úředníci a politici na oplátku doporučili sportovcům, aby se raději věnovali rehabilitaci po olympiádě v Riu.

Více >>

Situace v oblasti lidských práv bez výrazných změn

Zvláštní zpravodaj OSN pro Bělorusko, Miklós Haraszti, vydal svoji každoroční hodnotící zprávu. Haraszti kritizoval zejména neexistenci rehabilitování propuštěných politických vězňů a také obvinil státní struktury z manipulace výsledků voleb – z netransparentního sčítání hlasů a z neexistence rovných podmínek pro všechny kandidáty, a to jak v průběhu prezidentských voleb, tak i těch posledních, do běloruského parlamentu. Za celé 4 roky existence mandátu zvláštního zpravodaje OSN pro Bělorusko, se ještě ani jednou nestalo, že by běloruská strana umožnila vstup tohoto zpravodaje na území Běloruska, aby se mohl seznámit se situací na místě.

Více >>