TOP 5 červencových událostí v Bělorusku

Denominace národní měny

Denominace, která začala 1. července, byla v pořadí již třetí za posledních 25 let nezávislého Běloruska. Tentokrát byly ubrány rovnou čtyři nuly a poprvé od dob Sovětského svazu má Bělorusko své mince. Díky tomu se běloruská měna stala jednou z nejpevnějších v regionu. Nicméně odborníci již nyní varují, že to pravděpodobně nebude na dlouho.

Více >>

Státní dluh i nadále roste

Od začátku roku běloruský státní dluh narostl o 10% a nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl skončit. Podle Národní banky je hlavním problémem neefektivita reálné ekonomiky, ve které se doslova utápějí úvěry. Hlavními poraženými však mohou být běloruské banky, které poskytují tyto úvěry a půjčky (problémová aktiva se od začátku roku zvýšila dvojnásobně), a v neposlední řadě i běžní občané, kteří svými vklady pomáhají tyto půjčky financovat.

Více >>

Havárie při stavbě jaderné elektrárny

Z jaderné elektrárny, která se buduje v Ostrovci, přicházejí další znepokojivé zprávy. Jak jsme upozorňovalidříve, při konstrukci elektrárny již došlo k několika haváriím. V tomto případě technici doslova upustili jaderný reaktor na zem v průběhu zkušebního cvičení. Utajování incidentu vedlo dokonce i státní televizi k tomu, aby začala zadávat nepříjemné, ale spravedlivé otázky.

Více >>

Opozice opět nebude připuštěna k sčítání hlasů

Jak oznámili ochránci lidských práv, tentokrát pouze 53 z celkového počtu 514 kandidátů, které navrhla opozice do volebních komisí, bylo do těchto komisí nakonec schváleno. Celkově tak opozice bude tvořit 0,08% všech členů volebních komisí. Ve všech volebních komisích totiž zasedá 65 856 občanů. Tímto způsobem, i pokud by do komisí byli zvoleni všichni nominovaní opoziční kandidáti, by účast opozice ve volebních komisích zůstala na skromných 0,46%.

Více >>

Vražda Pavla Šeremeta

Kyjevská vražda Pavla Šeremeta nerezonovala pouze Ukrajinou, ale i Běloruskem a Ruskem. Novinář, který se v 90. letech proslavil televizními pořady, v nichž kritizoval Lukašenka, hrál i 20 let po svém odchodu z Běloruska na tamním mediálním poli velmi významnou roli.

Více >>