TOP 5 DUBNOVÝCH UDÁLOSTÍ V BĚLORUSKU

1.Trest smrti a popravy v Bělorusku

Amnesty International zveřejnila zprávu o rozsudcích smrti a popravách za rok 2016 v jednotlivých zemích světa.

Bělorusko po sedmnácti měsících „pauzy“ právě v roce 2016 opět přistoupilo k rozsudku trestu smrti.  A v tomto roce byli minimálně čtyři lidé opravdu popraveni.

V mnoha zemích nejsou zveřejňovány informace o trestech smrti a v Bělorusku jsou tyto údaje klasifikované jako státní tajemství. Také celá procedura popravy je opředena tajemstvím. Příbuzní popraveného nedostávají žádné informace, nevědí, jaký den byla poprava provedena a kde je jejich blízký pohřben.

Více >>http://www.civicbelarus.eu/aktualne/trest-smrti-a-popravy-v-belorusku/

2.Demokratické principy v Bělorusku

Organizace Freedom House zveřejnila nový žebříček Nations in Transit 2016 (Národy v přechodu). Poprvé od prvního průzkumu v roce 1995 je více upevněných autoritativních režimů než ustálených demokracií.

Bělorusko je upevněným autoritativním režimem s výsledkem 6,61 bodů (1=nejdemokratičtější; 7= nejméně demokratický). Nejhůře hodnocenou oblastí je „nezávislé soudnictví“, kde dosáhlo nejhoršího možného výsledku sedmi bodů. Ani ostatní hodnocené oblasti na tom nejsou o moc lépe. Nejlepší hodnocení získaly oblasti „občanská společnost“ a „korupce“ s výsledkem 6,25 bodů.

Zprávu vypracoval Dr. Andrej Kazakevič, ředitel Institutu politických studií „Political Sphere“, šéfredaktor časopisu „Political Sphere“.

Více>>http://www.civicbelarus.eu/aktualne/demokraticke-principy-v-belorusku/

3.Černobylský pochod 2017

26. duben je dnem výročí havárie černobylské jaderné elektrárny a i tento rok, v den 31. výročí se uskutečnil Černobylský pochod, který je organizován již od roku 1989.

Minské úřady pochod schválili, ač s určitými požadavky na čas setkání. Účastníci pochodu se sešli u kina Kastryčnik v 18 hodin. Aktivisté vyšli s portréty uvězněných lidí a provolávali hesla: Astravec – druhý Černobyl!, ne sociální a politický Černobyl, Svoboda politickým vězňům, odstoupení Lukašenka. Pochod byl zakončen u Černobylské kaple. Celkově se akce účastnilo okolo 600 lidí.

Na Kijevském náměstí se v ten samý den uskutečnilo setkání zástupců Křesťanských konzervativců BNF také k výročí Černobylu. Akce se účastnilo okolo 50 lidí. Setkání se neslo v duchu hesel: Černobyl – pokračování ruské genocidy běloruského národa, Rusko! Vrať Bělorusům 235 mld. dolarů za černobylskéutrpení.

Obě akce se obešly bez zásahu policie.

Více >>http://www.svaboda.org/a/28453631.html

4.Zatýkání v případu “Bílý legion”

Již ke konci března bylo zahájeno zatýkání lidí spojených s organizací Bílý legion. Tato organizace, původně založena na konci devadesátých let bývalým důstojníkem sovětské armády Siarhejem Bulbou k výcviku vlasteneckých kádrů pro běloruské ozbrojené ly, přestala existovat před více jak dvanácti lety. Podle S.Bulby se Lukašenkův režim snaží potlačit sociální protesty a odpoutat pozornost tímto zatýkáním a kampaní v televizi.

Celkem bylo zatčeno 21 lidí, z nichž dva byli propuštěni a ostatní jsou obviněni z porušení čl.3 paragrafu 293 trestního zákona “příprava masových nepokojů” a hrozí jim až tři roky vězení.

Více >>https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/lukasenko-hodla-soudit-jiz-zaniklou-organizaci-podle-jejiho/r~91ea926c201c11e7a4f4002590604f2e/

5.Doporučení pro Brusel

Ve dnech 11.-13.dubna se několik běloruských zástupců ochránců lidských práv (Běloruský dům lidských práv, Vjasna, Běloruská asociace novinářů) setkalo se zástupci EU. Cílem setkání bylo projednat situaci v Bělorusku po vlně represí a  nalézt účiné prostředky pro mezinárodní představitele v dalších jednáních s vládními představiteli Běloruska. Zároveň běloruští představitelé doporučili, jak řešit zhoršenou situaci v oblasti lidských práv. Některá doporučení jsou přímo spojená s událostmi z minulého měsíce.

Více >>http://spring96.org/en/news/86716