TOP 5 dubnových událostí v Bělorusku

1. V Minsku se konala připomínka výročí havárie v Černobylu

Dne 26. dubna proběhl v Minsku již tradiční pochod na připomínku výročí havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Organizátoři využili akce nejen k pietním vzpomínkám, ale také k tomu, aby pojmenovali některé palčivé problémy současného Běloruska – represivní přístup k občanské společnosti a opozici, svoboda projevu, političtí vězni a další. V nepolední řadě vyjádřili svůj nesouhlas s výstavbou nové jaderné elektrárny v Ostrovci. 

Více >>

2. Protesty proti čl. 328 trestního zákona

V Bělorusku narůstají protesty proti článku 328 běloruského trestního zákona “O držení a distribuci narkotik”. Hnutí matek “Matky 328”, jejichž příbuzní a nejčastěji děti jsou často odsuzování k nesmyslně dlouhým trestům odnětí svobody, oznámilo, že na protest proti výši udělovaných trestů začne od 27. dubna držet protestní hladovku. Další akce protestu proběhla před budovou běloruského parlamentu, kdy aktivisté ze skupiny “Legalize Belarus” zorganizovali krátký mítink na podporu dekriminalizaci čl. 328. Celkem 4 aktivisté obdrželi vysoké pokuty ve výši přesahující 1000 EUR. 

Více >>

3. Evropský parlament vyzval běloruskou vládu k dodržování lidských práv

Na svém pravidelném zasedání 19.4. ve Štrasburku vyzval Evropský parlament běloruskou vládu k dodržování lidských práv a k propuštění všech politických vězňů. Evropský parlament reagoval na poslední vlnu zatýkání a pronásledování aktivistů, opozice i novinářů v Bělorusku. 

Více >>

4. Ministerstvo spravedlnosti odmítá registrovat  

Ani na sedmý pokus běloruské ministerstvo spravedlnosti nezaregistrovalo Běloruskou křesťanskou stranu (БХД). Oficiálním důvodem byly formální chyby v registračních dokumentech a podle informací ministerstva několik občanů odmítlo potvrdit, že by se pod oficiální dokument podepsalo. 

Více >>

5. Významné ocenění pro Běloruské svobodné divadlo

The Human Rights Foundation oficiálně oznámila, že cenu Václava Havla za kreativní odpor proti diktatuře za rok 2018 obdrží Běloruské svobodné divadlo. Ocenění bylo uděleno za kreativní přístup k obraně svobody slova, svobody umění a občanských práv v Bělorusku. Běloruské svobodné divadlo zůstává i nadále jediným divadelním uskupením v Evropě, jemuž je režimem z politických důvodů znemožňováno účinkovat.