TOP 5 červnových událostí v Bělorusku

1. Nové protesty v Kuropatech

Po letech protestů proti výstavbě restauračního komplexu v kuropatském lese bylo v průběhu května oznámeno, že bude jeho provoz konečně spuštěn. Proti tomu v jeho blízkosti začali protestovat občanští aktivisté. Kuropatský les je jedním z mnoha významných pietních míst stalinských represí v Bělorusku. V průběhu června bylo několik aktivistů zadrženo a byli odsouzeni k administrativním trestům odnětí svobody a vysokým pokutám. 

Více >>

2. Fake protest před budovou MV

Aktivista Piotr Markelau byl zadržen na základě fotografie z protestu před budovou běloruského ministerstva vnitra v Minsku, kterou publikoval na sociálních sítích. Po třech dnech výslechů byl předveden před soud, kde vyšlo najevo, že fotografie byla vytvořena uměle a žádný protest se v reálu nekonal. Na základě toho byl Markelau propuštěn. 

Více >>

3. USA prodloužily sankce proti Bělorusku

Dne 16. června bylo potvrzeno, že o další rok USA prodloužily sankce proti vybraným členům Lukašenkova režimu. Sankce se týkají i samotného prezidenta Lukašenka. Důvodem je podle vyjádření USA, podkopávání demokratického procesu a institucí v Bělorusku. 

Více >>

4. Ředitel BelaPAN obviněn z daňových úniků

Na základě domovní prohlídky u ředitele zpravodajské agentury BelaPAN, Alese Lipaie, bylo proti němu vzneseno obvinění z daňových úniků. Běloruské vládní struktury tohoto obvinění využívají často proti lidskoprávním nebo opozičním aktivistům. V minulosti byl takto obviněn například ředitel lidskoprávní organizace Vjasna, Ales Bialiatski. 

Více >>

5. Změny v zákoně o masových shromážděních vyhovují státním strukturám

Ve druhém čtení byl během 10 minut schválen návrh změn zákona o masových shromážděních. Všechny připomínky ochránců lidských práv, kteří mimo jiné navrhovali, aby občané nemuseli při svolávání větších shromáždění platit za služby policie a zdravotní služby, protože ti jsou i tak placeni z jejich daní, nebyly vyslyšeny. Ve výsledku jsou tak změny spíše kosmetického rázu a odpovídají spíše přání státních struktur, než právům na svobodné shromažďování.. 

Více >>