TOP 5 březnových událostí v Bělorusku

1. Další výkon trestu smrti

Začátkem března 2018 se ochránci lidských práv dozvěděli o dalším výkonu trestu smrti. Kiryl Kazachok byl podle informací od jeho matky tajně popraven na konci října 2017. Případ byl ostře kritizován parlamentním shromážděním Rady Evropy (PACE) a EU. Připomínáme, že v Bělorusku je k trestu smrti odsouzeno dalších šest lidí. 

Více >>

2. Oslavy 100. výročí vyhlášení Běloruské lidové republiky

Dne 25. března 2018, na sté výročí vyhlášení Běloruské lidové republiky (BNR) se před operním divadlem v centru Minska konal oficiálně povolený koncert, kterého se odhadem zúčastnilo okolo 50 000 návštěvníků. Koncert pořádaly organizace občanské společnosti i politické strany, a finančně na něj mohli přispět všichni prostřednictvím veřejných sbírek. Další koncerty byly podobným způsobem organizovány v Hrodně, Brestě, Slucku, Gomelu a dalších menších městech. Nicméně ani tento slavnostní den se neobešel bez zatýkaní. Podle lidskoprávní organizace Viasna, bylo zatčeno více než 120 lidí, přičemž většina z nich byla následně propuštěna bez obvinění. 

Více >>

3. Muž dostane 3 roky ve vězení kvůli boji s policisty v utajení

Okresní soud v Minsku dne 12. března odsoudil Sviataslava Baranovicha na tři roky v kolonii. Baranovich byl obviněn z násilného odporu proti zasahujícím policejním důstojníkům. V březnu roku 2017 během protestu proti dani z příživnictví chránil skupinu anarchistů před útokem neznámých mužů. Ti byli až následně identifikováni jako tajní policisté. 

Více >>

4. Evropští zákonodárci upozornili Brusel na politiku vůči Bělorusku

Třicet pět poslanců Evropského parlamentu kritizovalo postoj Evropské unie vůči Bělorusku v dopise, v němž uvedli, že vztahy EU s Minskem se soustředí především na hospodářskou spolupráci a obchod, namísto toho, aby se soustředily na dodržovaní lidských práv, demokracie a dodržování zákonů. Dopis byl adresován vysoké představitelce Evropské Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, Federice Mogheriniové, a komisaři pro evropskou sousedskou politiku a rozhovory o rozšíření, Johannesovi Hahnovi, a mj. byl podepsán českými europoslanci Jaromírem Štětinou a Pavlem Svobodou. 

Více >>

5. Bělorusko nezvládlo přípravnou část Boloňského procesu

Během tří let, které byly Bělorusku dány k splnění požadavků plánu pro reformy v oblasti vysokoškolského vzdělávání, v souladu se závěry Boloňského výboru země vůbec nepokročila. Obzvláště problematická je situace v oblasti autonomie univerzit a akademických svobod.. 

Více >>