Vítejte u listopadového zpravodaje Transparency International (TI). Ten je opět plný informací týkající se korupce od Ruska přes Česko a Lucembursko, až po USA. A na co se dnes společně zaměříme?
- Podíváme se, jak hlasovala vláda v případě zákona o ochraně oznamovatelů.
- Dozvíte se, jak jsou na tom „zahraniční agenti“ v Rusku.
- Posvítíme si na Národní sportovní agenturu a novou legislativu.
- Prozradíme, koho budeme hodnotit v prezidentské kampani.
- Projdeme si rozsudek Soudního dvora EU v otázce skutečných vlastníků.
Vláda Petra Fialy (ODS) schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který jde naproti korupci
Vláda na svém zasedání 23. listopadu schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který předložilo Ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem (ODS). V rámci hlasování se zdrželi ministři STAN a Pirátů. Aktuální podoba zákona nebude dostatečně chránit oznamovatele a jde proti omezování korupce v České republice, kritizují rozhodnutí kabinetu Petra Fialy (ODS) protikorupční organizace Transparency International, Rekonstrukce státu a Oživení.
Premiér Petr Fiala také nevyslyšel doporučení vlastní Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, která se po více než roce a půl sešla na nedávném zasedání 14. listopadu a v rámci hlasování se postavila za kvalitnější podobu zákona. Oznamovatelé jsou přitom klíčovými protikorupčními hybateli v odhalování protiprávních kauz a nekalostí.
„Současný návrh zákona je k ničemu. Malé a nedostatečné legislativní krůčky v podání ministra Blažka akorát způsobí, že nikdo nic závažného oznamovat nebude. Přibude tak další práce zaměstnavatelům a úřadům při posuzování oznamování,“ varuje Jan Dupák, právník TI.
„Minimální varianta úpravy zákona je téměř zbytečná, protože takovou ochranu zajišťuje stále ještě neimplementovaná evropská směrnice,“ dodává.
Další detaily už se dočtete v naší společné zprávě.
Ilja Shumanov: Česko nechává otevřené dveře ruským politicky exponovaným osobám
Ředitel ruské pobočky Transparency International (TI RU), Ilja Shumanov, byl před několika týdny označen Kremlem za „zahraničního agenta”. Jak může fungovat nevládní protikorupční organizace v Ruské federaci, když probíhá válka na Ukrajině? Jak se dívá Rusko na investigace praní špinavých peněz? A hlavně, jaké vazby má ruská elita na Česko? Přečtěte si rozhovor s naším kolegou Iljou Shumanovem. Připravila Františka Rohlíčková.
Františka: Co to pro tebe znamená být označený jako „zahraniční agent“? A je to tedy kvůli těm dvěma investigacím?
Ilja: Mohlo by. Upřímně si pořád ještě nejsem úplně jistý, co všechno to znamená, každý „zahraniční agent” má k označení přidělenou zemi, ale já ne. Asi jsem takový mezinárodní. Prakticky jde o to, že na čemkoli, co zveřejňuji, třeba i post na sociálních sítích, tak tam musím uvést, že jsem „zahraniční agent“. No a samozřejmě při každém kontaktu se státními institucemi.
Musím být ale hrdý, že jsem takto označen vedle skvělých vědců, novinářů, aktivistů a dalších, co jsou jádrem ruské občanské společnosti. Jsou to velmi stateční lidé a být označen jako oni hodně znamená. Musíme to ocenit i jako Transparency International. Jinak to asi povede ještě k většímu utlumení kontaktů mezi mnou a ruskou státní správou, a pak asi i méně prostoru v médiích pro mě osobně.
Celý rozhovor si můžete přečíst online na webu TI.
Co čekat od Národní sportovní agentury po odchodu Filipa Neussera?
Ve středu 30. listopadu skončí na pozici předsedy Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser, a to po vzájemné dohodě s premiérem Petrem Fialou (ODS). Jedním z důvodů je chystaná novela zákona týkající se právě NSA. Na jeho místo nastoupí šéf Českého veslařského svazu Ondřej Šebek.
NSA jakožto dohledová státní instituce musí být garantem transparentního přerozdělování veřejných financí s kvalitním compliance a kontrolou celého procesu.
„Samotná novela přináší celou řadu dílčích změn v organizaci sportu a příslušných správních orgánů. Zásadní jsou pak změny v organizaci samotné NSA, kdy se velkých změn dočká především její vedení, “vysvětluje Kryštof Doležal z právní poradny TI.
Detaily chystané novelizace zákona o Národní sportovní agentuře se dozvíte v naší aktualitě.
TI zahajuje monitoring transparentnosti prezidentských kampaní. Na co se zaměříme?
TI zahájila monitoring předvolebních prezidentských kampaní. Naše nevládní protikorupční organizace se bude dívat na financování jednotlivých kandidátek a kandidátů ucházejících se o nejvyšší ústavní post v České republice. Zaměříme se na transparentnost vedení kampaní a trendy v politickém marketingu s přesahem do digitálního světa. Hodnocení založené na 10 kritériích zveřejníme 5. ledna 2023 na webu transparentnivolby.cz.
Do monitoringu jsme zahrnuli 21 kandidátek a kandidátů, kteří se dle zákona registrovali do 8. listopadu 2022 Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). Samotné hodnocení se pak bude týkat všech 9 uchazečů, které Ministerstvo vnitra 25. listopadu připustilo do prezidentských voleb.
„Prezidentské kampaně se dostávají do žhavé fáze. Můžeme očekávat vyhrocené souboje, které se budou odehrávat, jak v rámci četných debat, tak především za podpory reklamy ve veřejném prostoru, a to včetně digitálního,“ vysvětluje Ondře
„TI chce monitoringem ukázat veřejnosti a voličům, jak si jednotlivé kandidátky a kandidáti vedou z hlediska financování a transparentnosti už v průběhu kampaní. Voliči mají mít přehled o tom, kdo finančně podporuje budoucí možnou prezidentku či prezidenta a koho si mimo jiné s sebou na Hrad přivedou,“ dodává.
Další užitečné informace o našem monitoringu se dozvíte na našem speciálním webu.
Soudní dvůr EU zasadil ránu transparentnosti týkající se skutečných vlastníků
Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) v rozsudku zveřejněném 22. listopadu zneplatnil ustanovení 5. AML směrnice EU (z anglického Anti-Money Laundering, proti praní špinavých peněz), které zaručovalo veřejný přístup k informacím o skutečných vlastnících právnických subjektů.
Věc byla SDEU předložena ze strany soudu v Lucembursku po podání žaloby na tamní obchodní rejstřík, která zpochybnila slučitelnost tohoto ustanovení s právem na soukromí. V boji proti přeshraniční korupci je tento rozsudek výrazným krokem zpět.
„Přístup k informacím o skutečném vlastnictví je nezbytný pro rozkrývání a předcházení korupci a praní špinavých peněz. Čím více lidí má přístup k těmto informacím, tím víc se naskytne příležitostí udělat si úplný obrázek,“ komentuje Maíra Martini, odbornice na korupční finanční toky, z berlínského mezinárodního sekretariátu Transparency International.
„Opakovaně se ukazuje, ať už v České republice, v Dánsku nebo v Turkmenistánu, že veřejný přístup k rejstříkům pomáhá odhalovat nekalé jednání,” vysvětluje.
Zástupci české kanceláře TI se nyní chystají na pracovní cestu do Bruselu. Tuto kauzu tak budeme nadále sledovat a přineseme další detaily.
Více se také dozvíte v naší novince.