Šťastné příběhy, které by se bez vás nestaly. Přinášíme letošní lidskoprávní úspěchy!

Díky neúnavné podpoře našich dárců a dárkyň jsme i v letošním roce mohli oslavit řadu lidskoprávních úspěchů. Ať už šlo o osvobození vězňů svědomí, ukončení mučení nebo změnu nespravedlivých zákonů, dohromady ukazují, že boj za lidská práva má stále smysl. 

Na svobodu se dostal například ukrajinský lidskoprávní aktivista Maksym Butkevyč, který skončil v zajetí ruské armády. Následně byl na základě doznání získaných mučením odsouzen ke 13 rokům v cele. Za jeho propuštění se ale postavily jen v Česku tisíce lidí. I díky tomu byl Maksym letos v říjnu v rámci výměny zajatců propuštěn a po více než 2 letech se mohl konečně vrátit domů. 

Podívejte se na příběhy, které jste pomohli napsat

Šťastné pokračování měl také příběh rohingského uprchlíka Maunga, jehož komunita se v Myanmaru stala obětí genocidy. Sám Maung byl tváří naší kampaně Maraton psaní dopisů. Amnesty mu pomohla požádat o studentské vízum a přestěhovat se do USA, kde nastoupil na vysokou školu. I nadále však hodlá bojovat za odškodnění své komunity společností Meta, která na genocidě v Myanmaru nese podíl. 

A úspěchy máme také v Česku! Po více než třech letech kampaně Chce to souhlas se nám podařilo prosadit zákonnou definici znásilnění založenou na souhlasu. Novelu, která pomůže snáze usvědčit viníky a lépe pomoci obětem, podepsal v červnu prezident. Platit tak začne už od začátku příštího roku. 

Za 60letou historii Amnesty jsme pomohli více než 50 000 politických vězňů a nespravedlivě uvězněných. Nic z toho by však nebylo možné bez našich dárců a dárkyň. Jejich podpora nám umožňuje vést dlouhodobé kampaně, detailně monitorovat porušování lidských práv a otvírat vězňům svědomí cestu ke svobodě.   

Pojďte s námi dál pokračovat v boji proti bezpráví. Přidejte se k našim pravidelným dárcům.  

Staňte se pravidelným dárcem