Spoluzakladatel Fora 2000 Yohei Sasakawa se setkal s barmskou disidentkou Aun Schan Su Ťij


V prosinci 2011 navštívil Yohei Sasakawa, spoluzakladatel Nadace Forum 2000 a předseda japonské Nadace Nippon, Barmu, aby se setkal s představitelkou demokratické opozice Aun Schan Su Ťij. Během setkání Yohei Sasakawa předal Aun Schan Su Ťij fotografie z poslední konference Forum 2000 spolu s osobním dopisem od Václava Havla vyjadřujícím podporu jejímu úsilí a také poděkování za její příspěvek zaslaný na konferenci formou videonahrávky. Setkání se uskutečnilo v Rangúnu jeden den po smrti Václava Havla.

Od svého založení Nadace Forum 2000 podporuje nenásilný boj Aun Schan Su Ťij za demokracii a lidská práva v Barmě, za nějž v roce 1991 obdržela Nobelovu cenu míru. Václav Havel ji každoročně zval na konferenci Forum 2000, které se však zatím nikdy nemohla osobně zúčastnit. Barmská vláda ji mnoho let držela v domácím vězení, z něhož byla propuštěna na podzim 2010. Přesto v loňském roce do Prahy nepřijela z důvodu obav, že by se nemohla vrátit zpět do Barmy.

Během konference v roce 2010 Václav Havel uvedl: „Z mnoha důvodů principiálních i vedlejších považujeme za důležité zvát i ty, u nichž je devadesátiprocentní pravděpodobnost, že jim v tom bude zabráněno. Velmi dobře si totiž pamatuji a z vlastní zkušenosti vím, jak důležité pro nás, kteří jsme byli ve vězení, bylo vědomí, že se o nás naši přátelé zajímají a že nás zvou navzdory předpokladu, že nás režim nepustí, zejména ne z vězení. Ale sám fakt pozvání významně posiloval pozici disidentů a ukazoval režimu, že se o nás ví a že se nepodařilo nás vrhnouti do jámy zapomnění.”

V loňském roce se podařilo, aby se Aun Schan Su Ťij alespoň virtuálně 15. výroční konference Forum 2000 zúčastnila a prostřednictvím videonahrávky se podělila o svůj názor a zkušenosti týkající se vztahu demokracie a právního státu. Ve svém příspěvku Su Ťij mimo jiné řekla: „Už je to několik let, co jsme se vydali na cestu k demokracii. Sice jsme ještě nedošli k cíli, ale blížíme se k němu a posiluje nás podpora přátel, jako jste vy. Proto chci ještě jednou poděkovat vám všem a požádat vás, abyste zůstali po našem boku a pomohli nám pokračovat v našem úsilí a na oplátku my budeme vždy připraveni postavit se po bok těm, kteří sami bojují za právo těšit se ze základních lidských práv a demokratických institucí v právním státě.“

Nadace Forum 2000 pevně věří, že jednou bude moci Aun Schan Su Ťij přivítat osobně na konferenci Forum 2000 v Praze.