Síť občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii se dále rozvíjí

Ve spolupráci s gruzínskou nevládní organizací GreenPole pokračujeme v budování sítě občanského monitoringu kvality ovzduší. Ta je součástí širší snahy o posilování práva občanské společnosti na informace a přístup k rozhodování o životním prostředí.

Měřicí stanice AirGE, inspirované dlouhodobou prací Arniky na síti občanského monitoringu v Ukrajině, umožňují relativně nenáročné, ale funkční sledování kvality ovzduší. Obyvatelé gruzínských měst, dlouhodobě nespokojení se znečištěním z dopravy i průmyslu, si díky nim mohou aktuální stav snadno dohledat online. GreenPole také aktivně vydává hlášení pro čtvrtmilion sledujících své kampaně “Mé město zabíjí”, skrze kterou dlouhodobě varuje před zdravotními riziky intenzivního znečištění městského ovzduší. Jak takové upozornění místních na to, co zrovna dýchají, vypadá?

Vloni se stanic podařilo nainstalovat jednatřicet, letos přibyla další třicítka. Krom Tbilisi poskytují data i z měst Rustavi, Chiatura, Kaspi a Mtskheta. Síť se ovšem dále rozšiřuje.

Osmého a devátého června také proběhl seminář a setkání k diskusi další strategie. Ta má vytipovat místa, kde jsou úrovně znečištění – a tedy i zájem veřejnosti na dostupných datech – zvlášť vysoké, a celkově dosáhnout rozšíření monitoringu napříč Gruzií. Diskutovaly se i různé metody, kterými lze zpracovávat a prezentovat data, či současná technická omezení stanic.

Společné aktivity s GreenPole jsou součástí projektu Posilování občanských kampaní za lepší životní prostředí v Gruzii realizovaného v rámci Programu transformační spolupráce “Transition” Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Ovzduším v Gruzii se spolu zabýváme dlouhodobě. Vloni jsme ve spolupráci se společností World from Space vydali studii mapující znečištění skrze snímky z evropských satelitů programu Copernicus i analýzu gruzínského státního systému monitoringu kvality ovzduší zpracovanou odborníkem Českého hydrometeorologického ústavu.