Setkání členů tibetského parlamentu v exilu s českými politiky a podporovateli Tibetu v Praze.

Nadace Forum 2000 pořádá recepci u příležitosti pražské návštěvy členů tibetského parlamentu v exilu, která se koná ve středu 4. června 2014na Staroměstské radnici v Praze. Delegaci tibetských poslanců povede místopředseda parlamentu Khenpo Lopon Sonam Tenphel. Návštěva v Praze je součástí delší evropské cesty tibetských představitelů.

Recepce má za cíl nabídnout prostor k setkání a dialogu mezi českými a tibetskými zástupci a vyjádřit solidaritu s úsilím o skutečnou autonomii Tibetu v rámci Číny a dodržování lidských práv v regionu. Mezi pozvanými hosty jsou zástupci českého parlamentu, neziskových organizací a veřejnosti podporující Tibet.

Recepci bude předcházet veřejná debata se zástupci tibetského exilového parlamentu, která se uskuteční od 17.30 v Komunikačním prostoru Školská 28, Praha 1. Debatu organizuje spolek Lungta, Potala a Knihovna Václava Havla. Více informací naleznete zde.

Nadace Forum 2000 věnuje Tibetu pozornost již od svého vzniku v roce 1996. Pravidelně do České republiky zveme tibetského duchovního vůdce Jeho Svatost dalajlamu a v roce 2012 jsme měli tu čest uvítat v Praze rovněž předsedu tibetské exilové vlády Lozanga Senggeho. Nadace Forum 2000 se také dlouhodobě vyjadřuje k problematice porušování lidských práv v Tibetu, kupříkladu prostřednictvím stanovisek členů iniciativy Společná starost v roce 20082012.

Dne 5. května 2014 se Nadace Forum 2000 spolu s dalšími českými neziskovými organizacemi zúčastnila veřejného shromáždění na podporu Tibetu v reakci na výroky a kroky čelných představitelů České republiky. Navazujíce na principy zahraniční politiky, které ukotvil a představoval Václav Havel, Nadace Forum 2000 podporuje naplnění skutečné tibetské autonomie v souladu s čínskými závazky a důsledné dodržování lidských práv v Číně.