„REFUGEES WELCOME INDEX“ Amnesty: politiky vlád neodrážejí veřejné mínění

Čína, Německo a Británie jsou na vrchních příčkách seznamu, který ukazuje míru ochoty přijímat uprchlíky. Rusko je na konci. Celosvětově by u sebe doma uprchlíky ubytoval jeden člověk z deseti, v sousedství by je ubytovali tři z deseti.

Podle globálního průzkumu Amnesty International by velká většina lidí (80 %) přivítala uprchlíky s otevřenou náručí, přičemž mnozí by byli ochotní je přijmout do svých domovů.

Refugees Welcome Index (Index míry ochoty k přijímání uprchlíků) vznikl na základě globálního průzkumu, který získal odpovědi více než 27 000 lidí. Provedla ho mezinárodně uznávaná poradenská společnost GlobeScan a řadí 27 zemí ze všech kontinentů na základě ochoty lidí přijmout uprchlíky do své země, svých měst, sousedství a domovů.

Průzkum ukazuje, že lidé jsou ochotni udělat překvapivě mnoho pro to, aby se uprchlíci cítili vítáni. Dále odhaluje, jak moc jsou politické postoje zaměřené proti uprchlíkům vzdálené názorům veřejnosti.

„Tato čísla mluví sama za sebe. Lidé jsou připraveni uprchlíky přijmout, nelidské reakce vlád na uprchlickou krizi jsou velmi vzdálené názorům jejich občanů,“ prohlásil Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International, a dodal: „Refugees Welcome Index odhaluje zavrženíhodný způsob, jakým vlády využily politiku ve svůj prospěch na úkor životů lidí, kteří prchají před válkou a útiskem. Úřady musí vzít v potaz tyto výsledky, které jasně ukazují, že většina lidí je připravena a ochotna přijmout uprchlíky do své země. Vlády nesmí dovolit, aby jejich reakce na uprchlickou krizi řídily titulky v médiích. Příliš často využívají xenofobní proti-uprchlickou rétoriku k tomu, aby získaly politické body. Tento průzkum dokazuje, že nenaslouchají mlčící většině občanů, kteří si uprchlickou krizi berou osobně a uprchlíky by přijali.“

Více o výsledcích průzkumu naleznete zde.

Refugees Welcome Index ke stažení zde.

Přílohy