Přehled zpráv o Barmě

Myanmar předběhl Afghánistán v produkci opia. Tálibán snížil produkci o 95 procent

Myanmar si letos výrobou heroinu a pašováním drogy do zahraničí přišel na více než dvě miliardy dolarů (skoro 45 miliard korun) a řadí se tak mezi největší producenty drogy na světě.

Od zavalených vesnic v Myanmaru po jedovaté hračky: plastové znečištění se vymklo z rukou

Obaly z evropských obchodů končí pokoutně převezené do Myanmaru, kde se v plastu topí celé vesnice. O výsledcích vyšetřování místních i mezinárodních novinářů nedávno informovala myanmarská pobočka investigativního portálu The Frontier.

Zapomenutá válka Asie: Krvácející Myanmar

Utrpení a masakry v džungli. Občanská válka v Myanmaru už se táhne více než dva roky. Proč vypukl tento konflikt a mohou vzbouřenci svrhnout místní diktaturu?

Barma se stala největším producentem opia na světě, sesadila Afghánistán

Barma se letos stala největším producentem opia na světě. Z čela žebříčku sesadila Afghánistán, kde hnutí Tálibán loni, rok po převzetí moci, zakázalo pěstování máku. Zatímco v Afghánistánu kleslo pěstování máku na tuto drogu o 95 procent, výnosy farmářů v Barmě rapidně vzrostly díky růstu cen opia na světových trzích. Ve své nejnovější zprávě to uvedl Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).

Fotky: Do Indonésie proudí nejvíc Rohingů od roku 2015, místní viní pašeráky

Rohingové, muslimská menšina z Myanmaru, bývají označováni za nejpronásledovanější národ planety. Z někdejší Barmy, kde čelí útlaku, jich v posledních letech uprchly statisíce.

Obrazem: Oblíbené jezero v Myanmaru devastují plovoucí farmy

Neustále se rozšiřující plovoucí farmy zabírají plochu jezera Inle, chemické postřiky se dostávají přímo do vody. Ostrůvky, které začnou hnít, pak farmáři nechají na jezeře bez povšimnutí a vybudují si nové.