Právě chystáme
V nejbližších dnech připravujeme spolu s organizací Memorial v Praze dvě akce, na které bychom vás moc rádi pozvali.
Ve středu 27. listopadu od 18:00 ve výstavní chodbě Klementina (v přízemí hlavní budovy Národní knihovny ČR – Mariánské nám. 190/5, Praha 1) proběhne vernisáž naší nové výstavy nesoucí název Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu.
Životy žen v sovětských lágrech byly vystaveny ponižování a násilí, vězeňkyně však mnohdy dokázaly najít morální sílu, aby v sobě udržely naději na budoucí setkání se svými blízkými. Tuto naději pro ně často symbolizovalo oblečení z minulého svobodného života nebo drobné předměty, které si dokázaly z kusů látky vyrobit už v lágru. Ústředním motivem, který celou výstavu propojuje, jsou proto nitky.
Expozice zachycuje střípky z každodenního života vězeňkyň Gulagu, přičemž některé z představených příběhů mají výraznou českou stopu. Součástí výstavy je i několik autentických exponátů.
Zahájení se zúčastní také potomci některých z vězeňkyň. Součástí bude také hudební vystoupení překladatele ruskojazyčné literatury a hudebníka Milana Dvořáka. Vstup je volný. Těšíme se na setkání s vámi!
Autory výstavy jsou organizace Memorial a Gulag.cz ve spolupráci s Národní knihovnou ČR – Slovanskou knihovnou. Výstava vychází z původní expozice Материал (Materiál), kterou v roce 2021 ještě před soudní likvidací uspořádala organizace Memorial v Rusku na základě své muzejní sbírky.
K vidění bude až do 31. ledna 2025 v provozních dobách knihovny. Následovat budou další zastavení po celé České republice. Více informací naleznete na našem webu a také v této facebookové události.
V polovině listopadu jsme na pražském náměstí Republiky instalovali výstavu Putinova klec – Příběhy nesvobody v současném Rusku. Prohlédnout si ji můžete volně až do 27. 11.
S instalací nám pomáhal sám Oleg Orlov, lidskoprávní aktivista a člen sdružení Memorial, který byl před pár měsíci propuštěn z ruského vězení při velké výměně vězňů mezi Ruskem a Západem. Symbolicky tak instaloval panel se svým vlastním příběhem.
Výstava připomíná osudy politických vězňů v současném Rusku a přináší informace o možnostech, jak tyto nespravedlivě vězněné lidi podpořit. Více informací najdete na našem webu a v této facebookové události.
Nové příběhy ve virtuálním muzeu
Před 80 lety začaly deportace Meschetských Turků, kteří po staletí obývali jižní Gruzii. V listopadu 1944 se ale stali obětí masových stalinských deportací a ze země byli bez jakéhokoli důvodu zvlášť zákeřným způsobem vyhnáni. Vrátit se tam nemohou dodnes.
Toto smutné téma se nedočkalo prakticky žádné větší pozornosti. Přitom si ji z mnoha důvodů zaslouží. Jsme proto rádi, že jsme v našem virtuálním muzeu mohli publikovat článek, který se věnuje strastiplnému osudu tohoto národa od deportace až do současnosti. Autorkou textu je Nela Laryšová a přečíst si ho můžete zde.
Moc nás těší, že hned několik českých médií projevilo zájem o výsledky naší expedice do Kyrgyzstánu. Níže přinášíme odkazy na jednotlivé texty a moc děkujeme za spolupráci!
Portál Aktuálně.cz publikoval tři díly našich zápisků z expedice do Kyrgyzstánu, během níž se nám ve spolupráci s bývalým důstojníkem KGB podařilo získat dosud utajované dokumenty z archivů sovětských tajných služeb. První díl seriálu si můžete přečíst zde, druhý zde a třetí zde.
Podrobnosti o cílech a výsledcích naší expedice se dozvíte také v tomto rozhovoru předsedy Gulag.cz Štěpána Černouška pro CNN Prima News.
Pro portál iDnes Štěpán Černoušek zpracoval podrobný text o osudu zakladatele družstva
Přehled uplynulých akcí
Osudy Čechů perzekvovaných na území sovětského Kyrgyzstánu jsme si spolu se jmény dalších obětí sovětských represí připomněli také 29. října v rámci mezinárodní akce Navracení jmen.
Vedle jmen popravených v Sovětském svazu na letošní akci zazněla i jména současných ruských politických vězňů. Na závěr jsme účastníkům přečetli vzkaz od Darji Kozyrevy, 19leté studentky z Petrohradu, které za kritiku války proti Ukrajině hrozí až 5 let vězení.
Navracení jmen se poprvé uskutečnilo v roce 2007 u Solověckého kamene na moskevské Lubjance a postupně se rozšířilo do různých měst Ruska i světa. Iniciátorem akce je ruské sdružení Memorial. Od roku 2017 jsme se k Navracení jmen připojili také v ČR.
Video z akce v Praze je k dispozici zde a fotografie zde. Navracení jmen letos ale probíhalo ve více než 80 městech po celém světě. Pokud vás zajímá, jak tyto akce vypadaly, záznam živého vysílání, které organizovali kolegové z ruského Memorialu, naleznete zde.
Poslední den konání naší výstavy Putinova klec – Příběhy nesvobody v současném Rusku ve Valdštejnské zahradě připadl na svátek 28. října. Tento den zde proběhl workshop psaní dopisů do ruského vězení.
Počet zájemců, kteří se rozhodli tímto způsobem podpořit současné politické vězně, nás velmi potěšil! Spolu se spoustou slov podpory z Prahy odešlo i jasné poselství, že v naší zemi nejsou jejich osudy lhostejné.
Výstavu Putinova klec naleznete v Praze až do 27. listopadu na novém místě, a to na náměstí Republiky. Budete-li mít cestu kolem, určitě se stavte! Od ledna 2025 se na ni pak můžete těšit i v Brně. Veškeré podrobnosti brzy zveřejníme na našich sociálních sítích.
Jsme rádi, že i při letošních oslavách výročí sametové revoluce jsme se v neděli 17. listopadu mohli opět zapojit do akce Korzo Národní. Ve Vzdělávací tramvaji jsme mimo jiné představili výsledky z naší expedice do Kyrgyzstánu. Moc děkujeme organizátorům za možnost připojit se k této důležité a krásné akci a návštěvníkům za jejich zájem!
Na závěr bychom moc rádi ještě jednou poděkovali za podporu ve sbírce na Doniu! Díky vám budeme moci dokončit náš nový dokumentární film mapující stopy sovětského teroru i jeho československých obětí v Kyrgyzstánu.
Na konci dubna 2025 pak film slavnostně uvedeme na premiéře v Praze i v Ostravě. Budeme se moc těšit na setkání s vámi všemi, abychom vám mohli poděkovat také osobně.