Pravidelný newsletter Gulag.cz: nová zastavení putovních výstav, trailer nového filmu a přehled našich akcí

Právě chystáme

Už v dubnu se můžete těšit na premiéru našeho nového dokumentárního filmu z expedice za osudy Čechoslováků v sovětském Kyrgyzstánu!

V srpnu 2024 jsme vyrazili na zatím poslední expedici po stopách sovětských represí a jejich československých obětí do Kyrgyzstánu. Výsledkem našeho bádání je snímek mapující pátrání po stopách teroru, setkání a rozhovory s potomky Čechů, pamětníky i místními odborníky v kulisách kyrgyzských měst a exotické krajiny.

Premiéru bude mít 24. dubna 2025 v pražském Kině Aero a 28. dubna v DK Poklad v Ostravě. Všechny poznatky z expedice pak budou veřejně přístupné na speciálním webu, který představíme rovněž v dubnu.

O předprodeji vstupenek na premiéry vás budeme včas informovat na našich sociálních sítích a na našem webu, kde také naleznete více informací o připravovaném filmu.

Teaser k filmu si můžete prohlédnout zde.

Od března jsou dvě naše putovní výstavy umístěny na nových místech.

Už zítra, ve středu 5. března proběhne od 18:00 v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci (3. patro, Univerzitní 3) vernisáž výstavy Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu. Její součástí bude komentovaná prohlídka. Výstavou provede Boris Bělenkin, ředitel knihovny organizace Memorial z Ruska, který aktuálně žije v emigraci v ČR. K vidění zde výstava bude až do 15. dubna, vždy od pondělí do pátku v čase 8:00–20:00. Vstup je zdarma. Těšíme se na viděnou!

Výstavu doplní také další doprovodný program. 26. března v 18:00 proběhne na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (Křížkovského 10, učebna 3.05) projekce filmu Step a mráz – Po stopách lágrů v Kazachstánu s debatou se Štěpánem Černouškem, předsedou organizace Gulag.cz.

Na 9. dubna v 17:30 je pak připravena komentovaná prohlídka v prostorách výstavy, vedená Irinou Ostrovskou, archivářkou sdružení Memorial z Ruska, taktéž aktuálně přebývající v ČR.

Autory výstavy jsou organizace Memorial a Gulag.cz. Její realizace v Olomouci probíhá ve spolupráci s Katedrou slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Více informací o výstavě, vernisáži a doprovodném programu naleznete na našem webu nebo v této facebookové události.

Výstava Putinova klec věnovaná příběhům politických vězňů v současném Rusku je až do 31. března k vidění na nádvoří Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (FF MUNI, Arne Nováka 1, Brno). Veřejnosti je přístupná každý den od 8:00 do 20:00.

Na pondělí 10. března je připraven doprovodný program. Od 17:30 se můžete těšit na komentovanou prohlídku výstavy, která proběhne přímo na nádvoří. Od 18:00 pak bude navazovat workshop psaní dopisů na podporu politických vězňů do Ruska, který se uskuteční v učebně A31 (budova A). Vstup na obě akce je volný. Děkujeme partnerům z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Ústavu slavistiky FF MUNI za spolupráci!

Více o případech politických vězňů a psaní dopisů na jejich podporu najdete zde. Více o výstavě Putinova klec se můžete dozvědět zde. Přihlásit se můžete také do této facebookové události.

Další workshop psaní dopisů nespravedlivě odsouzeným lidem do Ruska proběhne v sobotu 29. března od 17:30 hodin v prostorách komunitního centra Půda v pražském Suchdole. Akci pořádáme ve spolupráci se spolkem Suchdol sobě a festivalem Ozvěny Jednoho světaVstup na workshop je volný a znalost ruštiny není pro účast potřeba, rádi vám na místě poradíme s překladem.

Více informací naleznete zde.

Přehled uplynulých akcí

Začátek letošního roku jsme měli opravdu pestrý.

Od 29. ledna do 27. února byla naše putovní výstava Putinova klec k vidění na Moravském náměstí v Brně. Hostem vernisáže byl novinář Miroslav Karas. Součástí zahájení byla také beseda na téma aktuálního politického dění v Rusku a psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných ruským režimem.

Až do 31. března je výstava k vidění na nádvoří Filozofické fakulty MUNI. Bližší informace naleznete na našem webu.

Naše další putovní výstava Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu byla až do konce ledna k vidění v pražském Klementinu. Druhé uvedení výstavy proběhlo v Kutné Hoře, kde byla od 6. února až do 2. března za podpory města Kutná Hora umístěna v kostele sv. Jana Nepomuckého (Spolkový dům).

Zastavení výstavy v Praze i v Kutné Hoře doplňoval doprovodný program v podobě literárního večera s názvem Ženy bez svobody, který se zaměřil na ženskou lágrovou a memoárovou literaturu. Vybrané ukázky z memoárů bývalých vězeňkyň Gulagu, které připravila Judith Krulišová z Gulag.cz, si mohli návštěvníci přečíst nahlas. Hostkou literárního večera v Praze byla spisovatelka a literární dokumentaristka Kamila Hladká, ale také novinářka a bývalá politická vězeňkyně v Rusku Alsu Kurmaševa.

Více informací o výstavě a vernisáži v Olomouci naleznete na našem webu.

Až do konce dubna je na katedře rusistiky Univerzity Palackého v Olomouci k vidění ještě jedna naše putovní výstava s názvem Hrdinové ve stínu Uralu.

Ve spolupráci s virtuálním muzeem Perm-36 jsme zpracovali téměř neznámé příběhy vězňů permských táborů, kteří byli v Sovětském svazu odsouzeni za nesouhlas s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Výstava vznikla u příležitosti 56. výročí sovětské okupace a byla poprvé představena na pražském festivalu NeverMore 21. srpna 2024.

V Olomouci je výstava přístupná na adrese Křížkovského 512/10 a navštívit ji můžete každý den kromě víkendu. Děkujeme partnerům za spolupráci!

Jsme moc rádi, že jsme mohli být součástí ostravského křtu knihy (ne)poslední slova ruských politických vězňů vydané spolkem Krutý krtek.

23. ledna v prostorách Antikvariátu a klubu Fiducia proběhla debata o situaci politických vězňů v dnešním Rusku, které se zúčastnily redaktorka představované publikace Marina Feltlová a Alexandra Skorvid z Gulag.cz. Během akce měli návštěvníci možnost napsat dopis do ruského vězení.

Do Ostravy jsme zavítali také 29. ledna, tentokrát se vzdělávacím programem Gulag XRUčitelům a knihovníkům z Moravskoslezského kraje jsme prezentovali všechny součásti programu (metodiky, komiks, virtuální a rozšířenou realitu), ale také jsme vzájemně sdíleli zkušenosti z praxe. Mockrát děkujeme za zájem, díky němuž můžeme naše projekty dále zdokonalovat a dostávat do škol.

Pokud i vy máte zájem o uspořádání workshopu, ozvěte se nám na info@gulag.cz.